Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

HES'lere Karşı Karadeniz İsyanda!

Karadeniz İsyandadır Platformu üyeleri, HES'lere karşı mücadele yolculuğunu Artvin'den başlattı; KİP'liler, biyo çeşitlilik deposu ilan edilen Çoruh Havzası'nın tehdit altında olduğunu açıkladılar. "Karada Denizde Heryerde İsyan" pankartı arkasında bir araya gelen aktivistler, sık sık "Susma haykır Karadeniz isyandadır", "Dereler özgürdür özgür

bianet.org
HES'lere Karşı Karadeniz İsyanda!

Karadeniz İsyandadır Platformu üyeleri, HES'lere karşı mücadele yolculuğunu Artvin'den başlattı; KİP'liler, biyo çeşitlilik deposu ilan edilen Çoruh Havzası'nın tehdit altında olduğunu açıkladılar.

Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP) üyelerinin, Artvin ve Artvin'in Hopa İlçesi'nde dün (12 Temmuz) yaptıkları eylemde, hidroelektrik santrallerinin (HES) yapımına derhal son verilmesini istendi.

KİP çevre aktivistleri, "Karadeniz, sahil yolu ile denizinden koparıldı ve Çernobil ile ölüme terk edildi. Şimdi de HES projeleri ile vadileri ve dereleri şirketlere satılıyor, nükleer santral projeleri ile atık çöplüğüne döndürülmek isteniyor. Artık yeter" dediler.

"Karada Denizde Heryerde İsyan" pankartı arkasında bir araya gelen aktivistler, sık sık "Susma haykır Karadeniz isyandadır", "Dereler özgürdür özgür akacak", "Dereler gümbür gümdür Karadeniz özgürdür" şeklinde slogan attılar.

"Baraj için havza ölüme terk edilemez"

Artvin'de Halkevi Caddesi'nde toplanan KİP'liler adına Çiğdem Bayrak, Karadeniz'de artan HES ve baraj projelerine karşı Karadenizlinin artık sessiz kalmadığını belirterek, "Karadenizli isyanda, Karadeniz direniyor. Her vadiden, her dereden, yaşamlarını ve yaşam alanlarını savunmaya çalışan halkın haykırışları yükseliyor" dedi.

"Benzersiz dokusu ve verimli topraklarıyla yılda üç kez hasat veren Çoruh Havzası, biyo çeşitlilik deposu ilan edildi. Çoruh Nehri üzerinde 10 mega baraj planlandı ve bu sayının 27'ye çıkması bekleniyor. İkisi tamamlanırken biri inşa halinde. Diğerleri içinse şirketlerin kredi arayışı sürüyor.

"Bu barajlar, tüm Çoruh Havzası'nın ekolojik ve iklimsel düzenini alt üst edecek, korkunç bir faciayı başlatacak. Nehrin yapısı gereği, en fazla 30 yıl ömür biçilen bu barajlar, hem havzayı ekolojik yıkıma sürükleyecek hem de 30 yıl sonra vadi bataklığa dönüşmüş olacaktır."

Eyleme  Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, CHP İl Başkanı Uğur Bayraktutan, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ve bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri de katıldı.

HES karşıtı ateş Hopa'dan yakıldı

KİP'in HES'lere karşı başlattığı Karadeniz yolculuğun ilk basın açıklaması Hopa'da gerçekleşti. Açıklamanda, "Karadeniz, sahil yolu ile denizinden koparıldı ve Çernobil ile ölüme terk edildi. Şimdi de HES projeleri ile vadileri ve dereleri şirketlere satılıyor, nükleer santral projeleri ile atık çöplüğüne döndürülmek isteniyor. Artık yeter" dediler.

Karadeniz'deki yaşamı yok eden enerjilere karşı mücadele eden Karadeniz İsyandadır Platformu'nun (KİP) düzenlemiş olduğu ve iki hafta sürecek olan "Karadeniz Yaşam yolculuğu" Hopa'da yapılan basın açıklaması ile başladı.

"Karadeniz çöplük olmayacak"

"Karada Denizde Heryerde İsyan" pankartı arkasında biraraya gelen aktivistler, sık sık "Susma haykır Karadeniz isyandadır", "Dereler özgürdür özgür akacak" "Dereler gümbür gümdür Karadeniz özgürdür" şeklinde slogan attı.

Grup adına bir açıklama okuyan Deniz Şener, "Karadeniz, sahil yolu ile denizinden koparıldı ve Çernobil ile ölüme terk edildi. Şimdi de HES projeleri ile vadileri ve dereleri şirketlere satılıyor, nükleer santral projeleri ile atık çöplüğüne döndürülmek isteniyor. Artık yeter!" dedi. (EÖ)

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/heslere-karsi-karadeniz-isyanda_81022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!