Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Heybeliada Ruhban Okulu Açılış Gününe Hazır

RUMVADER projesi kapsamınla gazeteciler Heybeliada Ruhban Okulu'ndaydı. Agia Triada Manastırı Başrahibi Lambriniadis binasından müfredata Ruhban Okulu'nu açılış gününe nasıl hazırladıklarını anlattı.

yapi.com.tr
Heybeliada Ruhban Okulu Açılış Gününe Hazır

Rum Cemaat Vakıflarını Destekleme Derneği’nin (RUMVADER), "Azınlık vatandaşları = Eşit vatandaşlar" başlıklı projesi kapsamında Rum Cemaati ile gazeteciler Heybeliada Ruhban Okulu'nda buluştu.

Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre, Bursa Metropoliti ve Heybeliada Aya Triada Manastırı Başrahibi ve Selanik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elpidoforos Lambriniadis’in yanı sıra Patrikhane’nin Basın Bürosu temsilcisi ve Rum cemaat üyelerinin katıldığı toplantıda din özgürlüğünün bugün Türkiye’de nasıl algılandığı, Rum azınlığının hayatını nasıl etkilediği, Ruhban Okulu sorunu gibi konular ele alındı.

Başrahip  Elpidoforos Lambriniadis, Ruhban Okulu’nun açılması için daha fazla vakit kaybedemeyeceklerini belirterek “Açılış günü için hazırlık yapmaya başladık” dedi.

Boş sınıflar

Buluşma Ruhban Okulu gezisi ile başladı. Lambriniadis'in bahsettiği hazırlıklar sürüyor. Manastır'ın kapıları herkese açık, kütüphane dijitalleşiyor, bahçe düzenleniyor... Sınıflar boş. Resmen açık lise öğrenciler olmadığı için eğitim vermiyor.

Gelmek isteyen öğrencinin çok olduğu Ruhban Okulu ise kapalı. Din eğitimi yurt dışında görülüyor. Geri dönüşler az.

Kütüphane, labaratuar, kilise, yatakhane, bahçe, yemekhane hazır.

Lambriniadis, Ruhban  Okulu’nun 1844 yılında Heybeliada Argia Triada Manastırı içinde kurularak 1971’de kapatıldığını, Manastır’ın tarihinin Okul’dan bin yıl öncesine uzadığını söyledi.

Lambriniadis burayı canlandırmak istediklerini belirtti.

 “Manastır hiç kapanmadı ama hiç de rahibi olmadı. Şimdiye dek sadece bir başrahip vardı, şimdi dört rahip ve iki rahip adayı da var. Rahiplerle birlikte mekanı konfgre, konferans, kültürel etkinlikler gibi toplantılar için açtık.”

“Burası ortak bir zenginlik, herkesin bunu farketmesini istiyoruz.”

“Projeler çizildi”

“Açılış günü için hazırlık yapmaya başladık. Binanın projeleri yoktu, Selanik Üniversitesi öğrencileri hazırladı."

Yer altına kongre merkezi

“Proje çerçevesinde bir kongre merkezine ihtiyacımız var. Bina içinde yer yok, yeni bir alan lazım. Ancak etrafı bozup zarar verecek bir şey istemedik. Kilisenin arkasına yerin altında bir kültür merkezi ve kütüphane hazırlamak istiyoruz. Bütçemiz de hazır.”

Öğrenciler

Peki öğrenciler nereden gelecek? Lambriniadis “Eskiden olduğu gibi heryerden” diye cevaplıyor.

“Sadece Rum Ortodoks dünyasından öğrenciler değil Katolik ve Protestan Kiliselerinden de öğrenciler kabul edilecek. Onlara Ortadoksluk’un özellikleri anlatılıp sertifika verilecek.

Kütüphane

Sabahtan akşama dek kapıları ziyarete açık Manastır içindeki kütüphanede 95 bin üzerinde neredeyse her dilde kitap var. Araştırmacılara açık, dijitalleştirilmesine önümüzdeki ay başlanacak. Yıpranan kitapların restorasyonunu için Almanya Münih Devlet Kütüphanesi ile anlaşma tamamlandı.

Kütüphanedeki işler için Erasmus programıyla her yaz üç aylığına öğrenciler geliyor. Burada kalıp kütüphanede yardımcı olup maaş alan öğrencilerin sertifikalarını Ruhban Okulu Başrahibi imzalıyor ve Avrupa Birliği bu sertifikaları kabul ediyor.

Çevre

Manastır’ın çevresindeki 200 dönümlük orman bir buçuk yıl önce tekrar Manastır Vakfı’na geri verildi. Çevresini ördürmeyi, yangın önlemi almayı ve temizlemeyi planlıyorlar. Bahçe için ise yine Selanik Üniversitesi’nin desteklediği proje ile İncil’de ismi geçen tüm bitkiler ekiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/heybeliada-ruhban-okulu-acilis-gunune-hazir_125234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!