Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Heyelan Bölgesinde Öğrenci Yurdu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan risk faktörleri haritasına göre heyelan tehlikesi taşıdığı tespit edilen bölgede, çok katlı bir erkek öğ

NTV-MSNBC
Heyelan Bölgesinde Öğrenci Yurdu

b>Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan risk faktörleri haritasına göre heyelan tehlikesi taşıdığı tespit edilen bölgede, çok katlı bir erkek öğrenci yurdunun yanı sıra 15 bina bulunuyor.
Bölgenin bir diğer özelliği ise Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nce 1998 yılında yapılaşmaya kapatılmış olması.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin deprem, heyelan, sel, yangın, trafik ve hava kirliliği açısından risk taşıyan bölgelerini belirlemek amacıyla “risk faktörleri haritası” hazırladı.
Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildiği bildirilen harita sayesinde, kentin değişik bölgelerinin zemin yapıları ve bu zeminlerin üstünde bulunan yapılar, risk durumlarına göre analiz edildi.
Zemin risk haritası ve kent bilgi sistemi veri tabanından yapılan değerlendirmeler, kentin heyelan riski taşıdığı belirlenen bölgesinde, biri çok katlı öğrenci yurdu olmak üzere 15 binanın bulunduğunu ortaya koydu.

1998’DE YAPILAŞMAYA KAPATILMIŞ
Haritada, heyelan tehlikesinden dolayı birinci derecede riskli alan olarak gösterilen Bursa-Orhaneli yolunun sol tarafında kalan bölgenin bir diğer özelliği de, yapılaşmaya kapatılmış olması. Söz konusu bölge, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nce 5 Mayıs 1998’den itibaren yapılaşmaya kapatılmış durumda.
Bölgede yaptırılan binalar arasında en dikkat çekici olanı ise çok katlı bir öğrenci yurdu. Gülbahçe İlim, Kültür ve Eğitime Yardım Derneği’nce yaptırılan, ön cepheden 7, arka cepheden ise 9 katlı olan “Çamlıca Özel Erkek Öğrenci Yurdu”nda, üniversite öğrencisi olan yaklaşık 150 öğrenci barınıyor. Temeli 1996, Ocak ayında atılan ve 1999 yılında hizmete giren öğrenci yurdunda, halen kayıtlar devam ediyor.

“HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALDIK”
Büyükşehir Belediyesi’nin risk haritasında, heyelan tehlikesi taşıdığı belirlenen ve yapılaşmaya kapatılan bölgede yaptırılan öğrenci yurdunun müdürü Fazlı Bahar, binanın inşaat aşamasında her türlü önlemi aldıklarını söyledi.
İstanbul Üniversitesi’nden iki jeofizikçiye zemin etüdü yaptırdıklarını belirten Bahar, şöyle konuştu: “Bize verilen raporda, binanın temelini 15 metre derine atmamız sonucu, kaygan zemini aştığımız belirtildi. Binamızı ayrıca, deprem yönetmeliklerine göre inşaa ettik. Belediyeden 3 ay önce bir yazı gönderildi. Bu yazıda, heyelan tehlikesine karşı ne gibi önlemler aldığımız soruldu. Biz de, belediyeye zemin etüd raporları ile binanın projesini gönderdik. Bir daha ses çıkmadı.”

BELEDİYE TAKİPTE
Öğrenci yurdunun yanı sıra 15 binanın daha bulunduğu heyelan riski taşıyan alanın bağlı olduğu Merkez Nilüfer İlçe Belediyesi yetkilileri, bölgeyi büyük bir hassasiyetle takip ettiklerini söylediler.
Bölge hakkında detaylı bir çalışma yürüttüklerini belirten belediye yetkilileri, “Heyelan tehlikesi bulunan bölgeyi mercek altına aldık. Burayla ilgili incelemelerimizi sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızı, bölgedeki bütün binaları kapsayacak şekilde yapıyoruz. Yurt binası da incelenen binalar arasında yer alıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/heyelan-bolgesinde-ogrenci-yurdu_2066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!