Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hilal ve Alsancak Açılıyor

İzmir’deki Büyük Ulaşım Planı’nın en önemli adımlarından biri olan Hilal Aktarma İstasyonu, İZBAN ile İzmir Metro’yu Halkapınar’dan sonra ikinci kez kesiştirecek.

yapi.com.tr
Hilal ve Alsancak Açılıyor

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN’ın Halkapınar’dan sonra İzmir Metro ile ikinci kesişme noktası olan Hilal Aktarma İstasyonu, 4 Ağustos Pazar günü açılacak. Cumaovası yönünden gelen İZBAN yolcularının, İzmir Metro’yu kullanarak Konak istikametine gitmesini önemli ölçüde kolaylaştıracak istasyon sayesinde Şirinyer-Konak arasındaki tren yolculuğu süresi yaklaşık 9 dakikaya inecek. İzmir Metrosu ile Konak tarafından gelen yolcular da yine Hilal’de aktarma yaparak güney yönüne ulaşımda çok önemli bir zaman avantajı elde edecekler. Böylelikle İzmir’de kent içi yolcu taşımacılığında dev bir adım atılmış olacak.

Hilal Aktarma İstasyonu’nun işletmeye alınmasıyla birlikte, Cumaovası yönünden gelen yolcuların Alsancak ve Halkapınar’a gitmeden Hilal’de aktarma yapmaları, bir yandan yolculara önemli bir zaman kazandırırken, Halkapınar’da yoğunluğun da azalmasını sağlayacak. Hilal Aktarma İstasyonu, kritik lokasyonu sayesinde, yolcuların İzmir Fuarı, Kahramanlar, Askerlik Şubesi, Hilal Mahallesi ve Yenişehir’e de yürüyerek ulaşmalarını kolaylaştıracak.

İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş ve İzmir Metro Genel Müdürü Sönmez Alev, Hilal Aktarma İstasyonu’yla ilgili yaptıkları ortak açıklamada istasyonun, İzmir’in raylı toplu taşıma sisteminde önemli bir milat olduğunun altını çizerlerken, İzmir’de mesafelerin hızla kısalmaya başladığına dikkat çektiler. İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş, Şirinyer-Konak arası yolculuğun daha önce yaklaşık 30 dakika sürdüğünü hatırlatırken, “Hilal Aktarma İstasyonu sayesinde yolcularımız, Alsancak ve Halkapınar’a gidişteki zaman kaybını yaşamadan direkt İzmir Metrosu’na aktarma yapabilecekler” dedi. İzmir Metro Genel Müdürü ve İZBAN Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev ise İzmir’deki Büyük Ulaşım Planı’na ait her gün yeni bir adım atıldığını vurgulayarak, “İzmir’de toplu ulaşımı, nefes almak kadar önemli ancak farkındalık düzeyi düşük ve kolay bir aksiyon haline getiriyoruz. Hilal Aktarma İstasyonu, bu hedefin belki de en önemli adımlarından biridir” diye konuştu.

Alsancak açılıyor

Hilal Aktarma İstasyonu ile eş zamanlı olarak Alsancak İstasyonu da yeniden hizmete girecek. İZBAN’ın en yoğun kullanılan istasyonlarından biri olan Alsancak İstasyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Hilal Aktarma İstasyonu ve Kahramanlar-Akıncılar karayolu altgeçidi inşaat çalışmaları nedeniyle 11 Kasım 2012 tarihinde işletmeye kapatılmıştı. Geçen sürede tüm çalışmalar tamamlanırken, Alsancak İstasyonu da önemli ölçüde yenilendi.

Halkapınar'da ikinci revizyon

Hilal Aktarma İstasyonu’nun devreye girmesinin hemen adından Halkapınar’da ikinci büyük revizyon başlayacak. İlk etapta, güney köprüsünün genişliğini 1,80 metreden 7 metreye çıkararak, yolcuların İzmir Metrosu ve otobüs aktarmasını kolaylaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, güneydeki mevcut aktarma köprüsünü de genişletme çalışmalarına başlayacak. 2,60 metre enindeki mevcut köprü, 6 metreye kadar genişletilerek, üzeri kapalı ve 6 adet yürüyen merdivenli dev bir köprü haline getirilecek. Böylelikle Halkapınar’da İZBAN ile İzmir Metrosu arasında çok daha hızlı ve verimli bir aktarma sağlanacak.

Torbalı devam ediyor

80 kilometrelik İZBAN hattının uzatılmasına yönelik çalışmaların başladığı Torbalı’da bir yandan istasyon, diğer yandan da hat ve sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy’de 6 istasyon ile karayolu geçitleri yaparken, TCDD de bu bölgedeki hattın yenilenmesi ve sinyalizasyon sisteminin düzenlenmesiyle ilgili büyük bir hızla çalışıyor. Torbalı hattının devreye girmesiyle birlikte İZBAN, ilk etapta 110 kilometreye çıkacak. Hemen ardından hattın kuzey yönünde uzatılması çalışmaları için düğmeye basılacak. Hat uzunluğu Selçuk ile 145, Bergama ile birlikte 185 kilometreye kadar çıkacak. Manisa hattının da devreye girmesiyle birlikte İZBAN, tam 210 kilometrelik bir hat uzunluğuna kavuşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hilal-ve-alsancak-aciliyor_111302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!