Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Hızlı Büyüme Dönemi Sona Erdi"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da düzenlenen Finans Zirvesi'nde konuştu.

yapı.com.tr
"Hızlı Büyüme Dönemi Sona Erdi"

Türk ekonomisine dair görünümün siyasi belirsizlikle gölgelendiğini ifade eden Şimşek, uzun vadede yatırımları etkileyeceğini düşünmediğini dile getirdi. Kamu maliyesindeki güçlü duruşun Türkiye'nin şoklara karşı gücünü artıran bir faktör olduğunu söyleyen Bakan Şişmşek, "Karşı karşıya olduğumuz en önemli risk uzun süreli siyasi istikrarsızlık ve bu açığa bir davettir. Enflasyonu kalıcı bir şekilde yüzde 5'in altına düşürmenin yolu güçlü hükümetten geçer, sadece MB bunu yapamaz. Muhtemelen bu sene Türkiye yüzde 3 büyümeyi başaracaktır" diye konuştu.

Gelişmekte olan ülkelerin hızlı büyüme döneminin en azından yakın gelecek için sona erdiğini anlatan Şimşek, "Sadece Türkiye’de değil gelişmekte olan ülkelerde ilave yapısal reform ihtiyacı var ama siyasi belirsizlik engel oluyor. Emtia fiyatlarındaki düşüş, dolardaki güçlenme, jeopolitik gerginlikler gelişmekte olan ülkeler için sorun yaratıyor" dedi.


"Bunları sınırlamanın bir tek yolu var, reformlara güçlü şekilde sarılmak" diyen Bakan Şimşek, şunları söyledi: "Maliye politikasını güçlü tutarsak Merkez Bankası'nın elini güçlü tutarız.Küresel konjonktürü ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu sorunları dikkate almadan maliye politikasında güçlü rahatlama bence ters teper. Eninde sonunda küresel para politikasında bir normalleşme yaşanacak, piyasalar ve söylemlere bakarsanız yakın dönemde adım atılabilir. Bu durum nedeniyle sermaye akışında azalma olursa bu büyümeyi olumsuz etkiler, zaten bu durumu kısmen yaşıyoruz. Tüketime alan açılması bu konjonktürde bizi zorlar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-buyume-donemi-sona-erdi_133941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!