Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emtia Fiyatlarındaki Gerileme Büyüme Rakamlarına Yansıyabilir

IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda fiyatlarındaki gerilemenin, ihracatçı ülkelerin 2015-2017 dönemindeki büyüme oranlarını ortalama yüzde 1 aşağı çekebileceği kaydedildi

yapi.com.tr / AA
Emtia Fiyatlarındaki Gerileme Büyüme Rakamlarına Yansıyabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yılda iki kez hazırlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun analitik bölümleri yayımlandı. Emtia fiyatlarının son 3 yılda sert şekilde gerilediğine işaret eden raporda, bu gelişmenin emtia ihracatçısı ülkelerin büyüme performansını nasıl etkilediğine ilişkin analizlere yer verildi. Raporda, emtia fiyatlarındaki gerilemenin, söz konusu ülkelerin 2015-2017 dönemindeki büyüme oranlarını ortalama yüzde 1 aşağı çekebileceği kaydedildi. Enerji ihracatçısı ülkelerin aynı dönemdeki büyüme kaybının ise yüzde 2,25'e kadar ulaşabileceği ifade edildi.

"Yavaşlama hem konjonktürel hem yapısal"

IMF raporunda aynı zamanda emtia ihracatçısı ekonomilerdeki bu yavaşlamanın sadece konjonktürel değil, yapısal faktörlerden de kaynaklandığına işaret edilirken, "Potansiyel büyümedeki düşüşe cevaben uygulanan politikalar, talep taraflı önlemlerin ötesine geçmeli ve yapısal reformları içermeli" tavsiyesine yer verildi.

Esnek döviz kurunun, emtia fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın olumsuz etkilerini azaltabileceği belirtilen raporda, verimliliği artıracak yapısal reformların da büyümeye önemli katkı sağlayacağı vurgulandı.

Raporda, belli başlı para birimlerinde izlenen değişimlerin ihracat ve ithalat rakamlarında kayda değer değişimlere yol açtığının altı çizilirken, para birimi bir yıl içinde yüzde 10 değer kaybeden bir ülkenin net ihracatının, aynı dönemde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 1,5'i kadar artacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emtia-fiyatlarindaki-gerileme-buyume-rakamlarina-yansiyabilir_135193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!