Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hızlı Trene Deprem Sensörlü Fren

Ankara-Eskişehir arasında başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerine yeni şehirler eklenirken, güvenlik ayağı da güçlendiriliyor. YHT'nin yeni hatların açılacağı bazı güzergâhlarına muhtemel bir deprem riskine karşı erken uyarı sistemi kurulacak.

Zaman Gazetesi
Hızlı Trene Deprem Sensörlü Fren

STRONG>Ankara-Eskişehir arasında başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerine yeni şehirler eklenirken, güvenlik ayağı da güçlendiriliyor. YHT'nin yeni hatların açılacağı bazı güzergâhlarına muhtemel bir deprem riskine karşı erken uyarı sistemi kurulacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Kandilli Rasathanesi arasında yürütülen proje çalışmasının tamamlanmasının ardından trenlere fay hattının geçtiği yerlerde depremi önceden haber veren sinyalizasyon sistemi takılacak. Buna göre depremi birkaç saniye öncesinden haber alan yüksek hızlı trenler makinistin müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak duracak. Sistem sayesinde deprem sebebiyle oluşabilecek büyük hasarların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Demiryolları Yapım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje, dünya genelinde Japonya gibi teknolojinin üst düzeyde kullanıldığı birkaç ülkede uygulanıyor. Projenin Türkiye'de öncelikli olarak İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı seferlerinde kullanılması planlanıyor. Deprem erken uyarı sistemiyle donatılmış bu sinyalizasyon sistemi Avrupa'nın birçok ülkesinde dahi uygulanmıyor. Depremlerin en fazla yaşandığı Japonya'da kullanılan erken uyarı sistemine yönelik her iki kurumun çalışmasının ardından bu sistemi uygulayacak şirket ihale ile belirlenecek. Şu anda Türkiye'de büyük ilgi gören Ankara-Eskişehir YHT bölümünde erken uyarı sistemi bulunmuyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın deneme seferlerini gerçekleştirdiği Ankara-Konya Hızlı Tren hattında da bu sistem yer almıyor.

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-trene-deprem-sensorlu-fren_84613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!