Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hologramlar 3. Boyuta Geçti

"Yıldız Savaşları" filminde Prenses Leia, "Obi-Wan Kenobi, bana yardım et" dediğinde, bilim kurgu klasiği olmuştu. Ama şimdi bir mekânda çekilip başka bir mekânda gösterilen hareketli, gerçek hologramları seyredebilirsiniz. Kısa bir süre önce teknolojiyi tanıtan ekibin başında olan Arizona Üniversitesi'nden optik bilimci Nasser Peyghambarian,

Sabah Gazetesi, New York Times
Hologramlar 3. Boyuta Geçti

Yıldız Savaşları" filminde Prenses Leia, "Obi-Wan Kenobi, bana yardım et" dediğinde, bilim kurgu klasiği olmuştu. Ama şimdi bir mekânda çekilip başka bir mekânda gösterilen hareketli, gerçek hologramları seyredebilirsiniz. Kısa bir süre önce teknolojiyi tanıtan ekibin başında olan Arizona Üniversitesi'nden optik bilimci Nasser Peyghambarian, "Hologram, Prenses Leia'nın filmdeki boyutu ve çözünürlüğüne sahip" diyor.

Hologramlar, Hollywood'dakiler kadar hızlı değil. Görüntü iki saniyede bir değişiyor. Ancak bu hologramlar gerçek zamanlı oluşuyor ve o anda olanları gösteriyor. Oyuncu bir odada çekilirken, veriler ethernet aracılığıyla diğer odaya gönderiliyor, lazer ışınları devreye giriyor ve somut detaylara sahip, holografik bir varlık ortaya çıkıyor ve etrafta dolaşıyor. Holografik malzemeler konusunda uzman olan Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign'den kıdemli teknoloji müdürü Lisa Dhar, dünyanın dört bir yanındaki laboratuarlarda ve şirketlerde holografi konusunda yenilikçi çalışmaların yürütüldüğünü söylüyor.

Hologram filmleri evde izlemek için on sene daha beklemek zorunda kalabiliriz. Ancak bu teknoloji, oyun ve eğlence sektörü için kullanılabilir hale gelmeden önce reklamcılık, askeri, mimari ve mühendislik projelerinde uygulamalar vaat ediyor. Zebra Imaging, üzerlerine LED ışığı tutulana kadar, bir metre uzunluğunda sıradan plastik parçalar gibi görünen hologramlı baskılar satıyor. Bunların üzerine güçlü lazer ısınlarıyla belli desenler işleniyor. Şirketin Başkanı Al Wargo, LED ışınlarıyla bu desenlerin ortaya çıktığını söylüyor. Plastiğin yüzeyinden bina modelleri çıkıyor. Fiyatı genelde bin ila 3 bin dolar arasında değişen hologramlı baskılar için özel bir gözlük gerekmiyor. Zebra'nın başlıca müşterisi, ABD Savunma Bakanlığı. Zebra, bakanlık için Irak ve Afganistan'daki savaş alanlarının hologramlı görüntüsünü çıkarıyor.

Houston'daki FMC Technologies, bir şirketin 22 tonluk bir ekipmanını bir fuarda göstermek istemesi durumunda, makine yerine hologramını taşımasının çok kolay olduğunu söylüyor. Küresel pazarlama müdürü Adam Andrich, "Hologramlar çok daha hafif" diyor.

Hologram baskılar mimarlar ve mühendisler tarafından da kullanılabilir. Seattle'daki mühendislik, planlama ve mimarlık firması Parsons Brinckerhoff'un kıdemli başkan yardımcılarından Jared Smith, hologramların inşaattan önce planlama yapmak için kullanılan 3 boyutlu bilgisayar modellemelerinde işe yaradığını ve ahşap ya da strafor gibi kırılabilir malzemelerden yapılan modellere ucuz bir alternatif olduğunu söylüyor.

Arizona Üniversitesi'nden Peyghambarian hologram elde etmek için 16 kamera kullanıyor. Bir yazılım aracılığıyla görüntüler, silinebilen ve üzerine yeniden yazılabilen değişik bir plastiğe lazer ışınlarıyla kaydedilebilecek holografik piksellere dönüştürdü. New York' taki Columbia Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisi Profesör Keren Bergman hologramları internet üzerinden Arizona'dan New York'a göndermenin yollarını arıyor. Tıpkı Alexander Graham Bell'in zamanında Thomas Watson'u o tarihi telefon konuşmasıyla (Buraya gel!) çağırdığı gibi günün birinde Bergman da insanları hologramla laboratuarına çağırabilir.

ETİKETLER: dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/hologramlar-3-boyuta-gecti_84532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!