Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

HSBC Binası Otel Oluyor

Eski HSBC Genel Müdürlük binasını 93 milyon YTL'ye alan dünyanın en büyük beş filosundan birinin sahibi Palmali, binayı otel yapacak.

Sabah Gazetesi /Ebru Erdoğan
HSBC Binası Otel Oluyor

asarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 60 milyon YTL bedelle açık artırmaya çıkarılan Levent'teki eski HSBC Genel Müdürlük binası, 93 milyon YTL'ye Azeri Palmali Gemi Hizmetleri AŞ'nin oldu. Palmali Group'un medya şirketi Pal Medya'nın Başkan Yardımcısı İbrahim Nebioğlu, binanın 7 yıldızlı bir otele dönüştürüleceğini söyledi. TMSF'nin 11 Aralık'a kadar teklif aldığı eski HSBC Genel Müdürlük binasıyla ilgili ihale, dün yapıldı. Palmali'nin yanı sıra, Albaraka Türk Katılım Bankası AŞ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Şekerbank TAŞ Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı olmak üzere dört firma kapalı zarf teklifi verdi. Palmali 60 milyon 100 bin, Albaraka 60 milyon 60 bin, TOBB 45 milyon, Şekerbank Vakfı ise 75 milyon YTL tutarında teklif verdi. En yüksek teklif olan 75 milyon YTL üzerinden başlayan açık artırma, Palmali'nin verdiği 93 milyon YTL bedelle sonuçlandı. Açık artırmanın ardından SABAH'a konuşan İbrahim Nebioğlu, binanın çok lüks bir otele çevrileceğini belirterek, "Merkez ofisin burası yapılacağı yönünde söylentiler var. Fakat bu doğru değil. Şu anda ibre, otel yapılması yönünde. 7 yıldızlı bir otel yapmayı planlıyoruz. Ulus'ta yapacağımız bir hastane ve önümüzdeki yıl denize indireceğimiz 10-12 civarındaki kuru yük gemileriyle Palmali'nin Türkiye'deki yatırımları devam edecek" diye konuştu. Türkiye pazarına 1998 yılında giren Palmali, bugün Ege ve Karadeniz'de filoları bulunan en büyük gemi şirketlerinden biri haline geldi. Ailesiyle birlikte yıllardır Türkiye'de yaşayan Palmali'nin 39 yaşındaki patronu Mübariz Mansimov, Azerbaycan'ın 'Onassis'i olarak adlandırılıyor.

Terör anıtı haline gelen bina Demirbank'tan kaldı

Levent'te Büyükdere Caddesi'nde yer alan eski HSBC Genel Müdürlük binası, 17 bin 678 metrekare kapalı alana ve 2 bin 198 metrekare arsa alanına sahip. 8'i yer altında ve 11'i yer üstünde, toplam 19 katlı binanın inşası, 1999 yılında tamamlandı. Daha önce Demirbank'a ait olan bina, 2000 yılında BDDK'nın bankaya el koymasıyla TMSF'ye devredilmişti. Gayrimenkul 2002 yılında Demirbank'ı satın alan HSBC'ye kiralanmıştı. Türkiye'nin 11 Eylül'ü olarak anılan terör saldırılarına maruz kalan ve adeta terör anıtı haline gelen bina 20 Kasım 2003'te bombalanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hsbc-binasi-otel-oluyor_57971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!