Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümet Ders Almıyor

Trakya ve İstanbul’da 2007 yılında da sel felaketi yaşanmasına karşın, bugüne kadar herhangi bir önlem alınmaması, bu yıl da bölgede aynı felaketin yaşanmasına neden oldu. CHP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, İstanbul’u 1994 yılından beri AKP zihniyetinin yönettiğine işaret ederek, “Kadir Topbaş’ın İstanbulluları suçlayarak

Cumhuriyet Gazetesi
Hükümet Ders Almıyor

Trakya ve İstanbul’da 2007 yılında da sel felaketi yaşanmasına karşın, bugüne kadar herhangi bir önlem alınmaması, bu yıl da bölgede aynı felaketin yaşanmasına neden oldu. CHP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, İstanbul’u 1994 yılından beri AKP zihniyetinin yönettiğine işaret ederek, “Kadir Topbaş’ın İstanbulluları suçlayarak sorumluluktan kurtulması mümkün değildir” dedi.

2007’de yaşanan su taşkınlarını bölgeye giderek yerinde inceleyen CHP Edirne Milletvekilleri Rasim Çakır ve Bilgin Paçasız, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Kırklareli Milletvekili Tansel Barış ile İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat çalışmalarını raporlaştırarak TBMM’ye sunmuştu. 2007 yılında hazırlanan raporda, sel felaketine nehir ve dere yataklarının ıslahının yapılmamasının neden olduğu vurgulanmıştı. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) bölgedeki ıslah çalışmaları için gerekli kaynağı ayırmadığı, bu konuda hükümetin çalışma yapması gerektiği vurgulanmıştı. Raporda, kıyılar ve nehir yataklarındaki imara açılması ve suyun akış güzergâhlarına müdahale edilmesinin benzer felaketler yaşanmasına davetiye çıkardığına işaret edilmişti.

CHP Sözcüsü Özyürek, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı’na seçildiği 1994 yılından beri İstanbul’u AKP zihniyetinin yönettiğini belirtti. 15 yıldır İstanbul’un her türlü altyapı çalışmalarında AKP zihniyetindeki kişilerin etkili olduğunu ifade eden Özyürek, altyapı sorunları ve sel felaketinin sorumlusunun AKP’li belediye başkanı olduğunu kaydetti.

‘Sorumlu AKP zihniyeti’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın halkı suçlayarak sel felaketinin getirdiği sorumluluktan kurtulamayacağını işaret eden Özyürek, şunları kaydetti: “İkitelli bölgesinin durumu belli. 1995 yılında benzer bir felaket yaşanmıştır. Bu ortamda her türlü önlemin alınması gerekirdi. Ama AKP zihniyeti popülist bir anlayışla ve rant sağlamak için dere yatağına bina yapılmasına izin verdi. Böyle olunca da bu felaket yaşandı. ‘Çok yağmur yağdı’ diyor. Yağmur yağacak tabii. Her türlü önlem alınsaydı, insanlar bu felaketle karşı karşıya gelmezdi. Artık 2009 yılında İstanbul gibi metropol bir ilin sel felaketine teslim olması kabul edilebilecek bir şey değildir. Bunun bütün yükü ve sorumluluğu AKP’ye ve AKP’li belediyeye aittir.”

‘Uyardık, hiçbir şey değişmedi’

CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır da, nehir ve dere yataklarının ıslahıyla ilgili yeterli ödeneğin ayrılmadığını kaydetti. 2007 yılından bu yana hiçbir şeyin değişmediğine ve gerekli ödeneklerin ayrılmadığına dikkat çeken Çakır, “Yerleşim yerlerinin nehir ve dere yataklarına yapılması dolayısıyla da su akış güzergâhlarının kapatılması nedeniyle sel yaşanıyor. Nehir yataklarına hâlâ bina, ev ve tesis yapılmaya devam ediliyor” diye konuştu. Doğa olaylarının daha sık yaşanmaya başladığını kaydeden Çakır, şunları dile getirdi:

“Silivri’de daha önce de sel felaketi yaşandı. Biz CHP milletvekilleri komisyonu olarak o dönemde bölgeye giderek kapsamlı incelemeler yaptık. Nehir yatağına kapalı spor salonu, stadyum ve hastane yapılmış. Nehir taşınca da sel felaketi yaşanıyor. Siz nehir yatağını yapılaşmaya açarsanız tabii ki yaşanır. Hazırladığımız raporu Meclis’e sunduk, ama hiçbir şey değişmedi. Bu konuda AKP hiçbir çalışma başlatmadı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumet-ders-almiyor_72235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!