Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümet Enka Santralı’nda Üretimi Durdurmayacak

Hükümet, İzmir Doğalgaz Santralı hakkında Danıştay’ın aldığı yürütmeyi durdurma kararını uygulamayacak.

Hürriyetürkiye’nin en fazla elektrik üreten Yap-İşlet (Yİ) tesisi olan Enka’nın İzmir santralının sözleşmesinin Danıştay tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararının uygulanmaması için Bakanlar Kurulu kararı hazırlandı. Kararın uygulanması için süre 24 Ağustos’ta sona ereceğinden dün son anda kararname taslağı Başbakanlık’a gönderildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İzmir santralı devre dışı bırakıldığında bölgenin elektriksiz kalacağını öne sürerek, kamu yararı gerekçesiyle, Danıştay kararının uygulanmaması yönünde Bakanlar Kurulu karar taslağı hazırladı. Bakanlar Kurulu’nın imzasının ardından Danıştay kararı uygulanmayarak, santralın elektrik üretmeye devam etmesi sağlanacak. ENKA’nın santrali, özellikle İzmir bölgesinde kullanılan enerjinin önemli bölümünü sağlıyor. Bu nedenle, santralde üretimin durmasınını, İzmir’i felç edeceği kaydediliyor.

ŞİMDİLİK YALNIZCA İZMİR:

Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı’nın(KİGEM) açtığı dava sonucunda ENKA’nın İzmir santralının sözleşmesi için Danıştay 13. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi ve Adapazarı, Gebze, Ankara santralları için de aynı sürecin söz konusu olması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Diğer santrallara ilişkin kararlar henüz çıkmadığından kararname taslağı yalnızca İzmir’i içerecek şekilde hazırlandı.

SÜRE YARIN DOLUYOR:

Danıştay’ın, imtiyaz sözleşmesi olduğu ve bu nedenlye Danıştay görüşüne sunulması gerektiği gerekçesiyle aldığı sözleşmenin yürütmesinin durdurulması kararının 24 Temmuz’da davalı Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) Genel Müdürlüğü’ne tebliğ edildiği öğrenildi. TETAŞ, Danıştay’a itiraz başvurusunda da bulundu. TETAŞ’ın kararı uygulaması için bulunan asgari 30 günlük sürenin dolmasına iki gün, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nun da Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi’nin itirazını değerlendirmesine bir gün kala kararname taslağı hazırlanıp Başbakanlık’a gönderildi.

DAHA ÖNCE İŞE YARAMADI:

Söz konusu formülün daha önce denenmiş ancak başarısızlıkla sonuçlanmış olması ise soru işareti yarattı. Bakanlar Kurulu Yatağan termik santralı için aynı yönde karar almış Danıştay bu kararı da bozmuştu. Konu Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde mahkum olmasına kadar uzanmıştı.

YÜZDE 20’Yİ KARŞILIYOR:

Danıştay’ın sözleşmesinin yürütmesini durduğu İzmir ve önümüzdeki günlerde aynı yönde açılan davaları görüşeceği; Gebze, Adapazarı ve Ankara santralları, ülke toplam elektrik üretiminin yüzde 20.9’unu karşılıyor.

Davalık santrallar

İzmir: 1520 megavat, 5 milyar 519 milyon kilovatsaat.

Gebze: 1540 megavat, 5 milyar 229 milyon kilovatsaat.

Ankara: 770 megavat, 2 milyar 814 milyon kilovatsaat.

Adapazarı: 770 megavat, 2 milyar 682 milyon kilovatsaat

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumet-enka-santralinda-uretimi-durdurmayacak_32776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!