Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İBB, Beylikdüzü Metrobüsü 29 Ekim’e Yetiştirecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaat çalışmaları hızla devam eden Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nda basın mensuplarıyla birlikte incelemelerde bulundu. Basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, 29 Ekim tarihinde hizmete sokmayı planladıkları hattın planlandığı gibi Cumhuriyet Bayramı’na

yapi.com.tr
İBB, Beylikdüzü Metrobüsü 29 Ekim’e Yetiştirecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaat çalışmaları hızla devam eden Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nda basın mensuplarıyla birlikte incelemelerde bulundu. Basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, 29 Ekim tarihinde hizmete sokmayı planladıkları hattın planlandığı gibi Cumhuriyet Bayramı’na bitirileceğini söyledi. Başkan Topbaş, Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nın dünyadaki toplu taşıma sistemlerinin aksine 24 saat çalışacağını açıkladı.

Avcılar-Söyğütlüçeşme arasında hizmet veren metrobüs hattının Beylikdüzü, Esenyurt'a kadar uzatılması talebinin sürekli dile getirildiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Bu sistemi yaparken günde 300-400 bin kişi kullanır diye düşünüyorduk. Şu anda 700 binleri geçtik. Metrobüs çok önemli bir taşıma aksı olarak ortaya çıktı ve dünyaya model oldu. Metrobüsümüz, başkanlığını yaptığım UCLG’e de gündeme gelen dünyaya model olan bir sistem. Ucuz ve doğru bir taşıma sistemi olarak kabul ediliyor” dedi.

Tamamlandığında istasyon sayısı 43 olacak

Şu anda 33 metrobüs durağı bulunduğunu ve Avcılar'dan Söğütlüçeşme'ye 63 dakikada gidilebildiğini vurgulayan Topbaş, “Beylikdüzü’ne kadar hatta 10.5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Bu eklenen 10 istasyon da devreye girdiği zaman metrobüs 43 istasyonlu, günde 1 milyon yolcuyu ucuz, hızlı ve konforlu taşıyan dev bir sistem olacak. 32 saniyede bir araç kaldıracağız ve insanlar hiç beklemeden erişim imkanına kavuşmuş olacaklar. Ayrıca bu hattı dünyadaki benzerlerini aksine 24 saat çalıştırarak İstanbullulara gece gündüz hizmet edeceğiz. Beylikdüzü’nden metrobüse binen bir yolcu, Söğütlüçeşme’ye 83 dakikada gidebilecek” diye konuştu.

Maliyet meydan ve yeni otobüslerle birlikte 150 milyon TL

İnşaat çalışması kapsamında E-5’in bir bölümünün yeraltına alma çalışmalarının hızla sürdüğünü dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 150 metrelik bir alanda 9 bin metrekarelik bir meydan oluşturarak Beylikdüzü ile Esenyurt'u birleştireceklerini söyledi. Bu meydanda merasimlerin, etkinliklerin ve toplantıların düzenlenebileceğini ifade eden Kadir Topbaş, “Yüzde 35'i tamamlanan inşaatın maliyeti meydan düzenlemesi ve istasyonlarla birlikte 110 milyon TL olacak. Bunlara ilave olarak 40 milyon TL maliyetle yeni otobüsler metrobüs hattına eklenecek” şeklinde konuştu.

Beylikdüzü’ne metro da gelecek

Başkan Topbaş, göreve geldiğinde yüzde 87 olan lastik tekerlekli araçların kullanımının şu anda yüzde 85’e gerilediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“2013 yılı sonunda yapımı devam eden metro hatlarımızın ve Marmaray’ın açılmasıyla birlikte bu oranı yüzde 58'e indirmeyi hedefliyoruz. Yani yeni raylı sistemler devreye girdikçe kara taşımacılığının oranı biraz daha aşağı inecek. Beylikdüzü ve çevresindeki yolculuk talebini dikkate alarak Ulaştırma Bakanlığımız ile yaptığımız bir protokol çerçevesinde Bahçelievler-Beylikdüzü arasında 5 yıl içersinde bir metro yapacağız. O zamana kadar yolculuk taleplerini metrobüs ile karşılayacağız. Bu hat ilerde Silivri’ye kadar uzanacak. Mevcut metrobüs hattının istasyonlarında bazı sıkıntılar var biliyoruz. Özürlü ve dezavantajlı insanların 3-5 istasyonu kullanması zorlaştı biliyoruz, ancak bunların hepsini düzenleyeceğiz. Metrobüs hattına yeni araçlar da ilave olacak. Yeşil körüklülerin kapasitesi küçük. Onları otobüs hatlarına çekip yerlerine daha büyük araçlar koymayı hedefliyoruz.”

Otobüslere parayla binme dönemi bitiyor

Kadir Topbaş, otobüslerin daha aktif çalışabilmesi için içerde ücret ödeme sistemini tamamen kaldırdıklarını da belirterek, “Biniş ve inişlerdeki zaman kaybını ortadan kaldırmak, trafiği rahatlatmak için Metrobüste ve belediye otobüslerinde şoförlerin kullandığı akbili kaldırdık. Otobüse çok çabuk binilip inilmesi lazım. Halk otobüslerinde de muavin olayı kalkıyor. Otobüsler daha düzenli hale geliyor. İstanbul gibi modern bir şehre yakışır bir sitemi getirmeye çalışıyoruz. Yardımcı olan herkese ve özellikle İstanbullulara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-beylikduzu-metrobusu-29-ekime-yetistirecek_88316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!