Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB, Beylikdüzü Metrosu için Harekete Geçti

İBB, önceki dönem Ulaştırma Bakanlığı’na devredilen İncirli-Sefaköy metrosunun, Beylikdüzü’ne kadar uzatılarak tek hat olacak şekilde bir an önce yapımına başlanması için kendisine devredilmesini istedi.

yapi.com.tr
İBB, Beylikdüzü Metrosu için Harekete Geçti

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş; kapasitesinin çok üzerinde kullanılması nedeniyle aşırı yoğunluğun yaşandığı Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattını rahatlatmak için 2012 yılında aynı güzergaha metro yapılması projesini gündeme getirmişti.

2015 yılında yapılan protokollerle bu kapsamda planlanan Yenikapı-İncirli Metro hattı ve İncirli-Sefaköy Metro hattının yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredildi. Sefaköy-Beylikdüzü arasındaki metro hattının yapım işi de İBB'ye bırakıldı.  Ancak bugüne dek metro hatlarının yapımına hiç başlanamadı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İBB'nin yeni yönetimi görev başına geldiğinde yaptığı değerlendirmede, projelendirme çalışmaları süren Beylikdüzü-Sefaköy hattının uzatılarak Beylikdüzü-Sefaköy- İncirli olarak inşa edilmesinin İstanbul ulaşımı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından daha olumlu sonuçlar vereceği kanaatine vardı.

Bunun üzerine İBB Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, 13 Ağustos 2020 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı'na başvurarak hattın uzatılması ve yapımının İBB'ye devredilmesi için protokol yapılmasını talep etti. Talep yazısında, hattın uzatılması ile İncirli'de 3 raylı sistem hattı ile entegrasyon sağlanabileceği ve bakanlığın üstlendiği İncirli-Yenikapı metro hattı yapılana dek Avrupa yakasının ulaşımının önemli ölçüde rahatlayacağı belirtildi.

Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattının; yolculuk değerleri, fizibilite etüdü, işletmesel senaryolar doğrultusunda kesintisiz ve yolcu aktarması olmadan tek bir hat olarak işletilmenin uygun olacağı vurgulandı.

Bakanlığın da uygun görmesi halinde bu konuda 2015 tarihli protokole ek olarak yeni bir protokol yapılması talep edildi. İBB'den edinilen bilgiye göre talebin uygun görülmesi halinde İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü hattı ve bu hattan Esenyurt'a bir bağlantı hattının yapımına 2021 yılında başlanması planlanıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-beylikduzu-metrosu-icin-harekete-gecti_181516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!