Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB Komisyonlarında Kanal İstanbul Anlaşmazlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde AKP’li üyelerin çoğunlukta olduğu İBB komisyonları Kanal İstanbul projesi araştırma raporu hazırladı, CHP’li üyeler şerh koydu.

yapi.com.tr
İBB Komisyonlarında Kanal İstanbul Anlaşmazlığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “Kanal İstanbul Projesi”ne ilişkin araştırma raporu hazırladı. AKP’li meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu komisyonların hazırladığı raporda projenin İstanbul ve Türkiye’ye çok büyük katma değer kazandıracağı öne sürüldü. Komisyonların CHP’li meclis üyeleri ise rapora koyduğu şerhte, projenin ekolojik zararlara yol açabileceğini belirterek “Böylesine büyük bir alana yayılan bir projede kamulaştırma maliyetleri konusunda hiçbir ayrıntı verilmemiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; İBB Meclisi’nde AKP’li üyelerin çoğunlukta olduğu Çevre ve Enerji Komisyonu ile Tarım, Orman, Hayvan ve Su Ürünleri Komisyonu’na 9 Aralık 2019’da oybirliğiyle “Kanal İstanbul Projesi” araştırma görevi verilmişti. Komisyonlar 193 sayfalık ortak raporunu tamamladı.

Projenin şehrin yoğunluğunu dağıtacağı öne sürülerek “Merkezdeki yoğunlaşmayı kanal güzergâhı tarafına kaydıracak olması önem taşımakta. Çünkü merkezde anormal bir yoğunlaşma mevcut. Riskli yapı stokunda yaşayan nüfus buraya taşınacak.” denildi.

Projenin maliyetinin 75 milyar TL olarak öngörüldüğü raporun sonuç bölümünde özetle, “Kanal İstanbul projesinin Türk mühendislerince projelendiriliyor olması milletçe hepimiz için ayrı bir gurur kaynağı olmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

CHP’li üyelerden 57 sayfalık şerh
Komisyonların CHP’li üyeleri, rapora katılmayarak 57 sayfalık muhalefet şerhi koydu. Şerhte projeye ilişkin eleştiri ve tartışmaların özellikle çevresel zararlar ve imar rantı konularında odaklanıldığı belirtildi.

Ayrıca, ÇED raporuna da atıfta bulunularak “ÇED raporunun sadece mevcut durum ve doğal kaynaklar üzerindeki etkileri incelendiği, bu bölgeye gelecek diğer fonksiyonların (konut, ticaret, eğitim alanları, lojistik alan, donatı alanları vb) etkisinin incelenmediği görülmüştür. Böylesine büyük bir alana yayılan bir projede kamulaştırma maliyetleri konusunda hiçbir ayrıntı verilmemiştir. Farklı bakanlıklar arasında da maliyetler konusunda tutarsızlıklar vardır.” ifadeleri kullanıldı.

“İstanbul’un bu bölgede sahip olduğu ormanlar, karasal ekosistemler, çayır ve meralar, kıyı kumulları, endemik türler projenin inşaat ve sonrasındaki mevcut imar planlarına aykırı yeni oluşacak gelişme alanlarından ötürü yok olma aşamasına gelecek.” denilen CHP’nin dikkat çektiği şerhin sonuç bölümünde ise şu ifadeler yer aldı: “Denizler arasındaki karşıt özellikler ve benzersiz su hareketi ile Ege-Marmara-Karadeniz ilişkisi, dünya üzerinde sadece bu bölgeye has bir olgu. Bu nedenle, dünya üzerinde başka bir örnekle karşılaştırmadan tek başına değerlendirmesi gereken bir konudur.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-komisyonlarinda-kanal-istanbul-anlasmazligi_179031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!