Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İBB’den Elektrikli Kaykay Açıklaması

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, elektrikli kaykay (e-scooter) kiralama uygulamasıyla ilgili hazırlanan yönergeye getirilen eleştirilere yanıt vererek "Yönerge, bu alandaki kuralların belirlenmesini amaçlıyordu." dedi.

yapi.com.tr
İBB’den Elektrikli Kaykay Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), geçen ay yapılan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, İstanbul'da gittikçe yaygınlaşan elektrikli kaykay kiralama uygulamasını bir sisteme sokmak için hazırladığı yönergeyi gündeme taşımıştı.

Bu alandaki kuralların belirlenmesini, sisteme hukuki bir altyapı kazandırmayı amaçlayan yönerge, UKOME'de oy çokluğuyla uygun bulunmamıştı. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından genel bir düzenleme yapıldığı öğrenilmişti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İBB'nin yönergesinin içeriğinin ortaya çıkması üzerine ücretlerin artacağı, scooterlara plaka verilerek yeni bir rant kapısı yaratılacağı iddiaları gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan “Yönergede kaykay ücretleri için zam öngörülmüyordu. Scooterların kimlik numarasına sahip olması ise birçok dünya şehrinde uygulanıyor. Amaç kazanç değil, acil durumda yardımın veya şikayetin kısa yoldan yapılabilmesidir.” dedi.

Düzenlemeyle ilgili son günlerde kamuoyuna yanlış bazı bilgilerin yansıdığını belirten Cihan, şunları söyledi: “Sosyal medyada ve çeşitli basın organlarında dile getirilen plaka ile yeni bir rant kapısı yaratma, ücret artışı gibi konular gerçeği yansıtmıyor. Yönerge, ruhu itibariyle elektrikli araç paylaşım sistemlerinin sürdürülebilir, çevreye saygılı ve kentsel hareketliliği arttırıcı özelliğini dikkate alan, bu alanın gelecekte daha da önem kazanacağı bilincine dayanarak sektördeki inovasyonun, istihdamın ve ar-ge çalışmalarının önünü açacak yapıdadır. Öte yandan kullanıcı güvenliği ve sektördeki aktörlerin ticari yapılarının sağlığını da kapsayıcı özellik taşımaktadır.”

Cihan, İBB'nin 3 ay boyunca dünya çapında benzeri tüm düzenleme çalışmaları incelediğini, sektörde faaliyet gösteren her ölçekteki girişimle yönerge taslağını paylaştığını, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile bu alanlarda çalışma yapan kişilerden katkı istendiğini anlattı.

Cihan, “Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de görüş alışverişinde bulunuldu. Bu noktada hem alınan geri dönüşler yönergede yer aldı, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilerince çalışmanın yetkinliği tarafımıza iletildi. Yönerge son haline gelene kadar son derece şeffaf bir süreç izlendi.” dedi.

Utku Cihan, yönergede sektörden gelen talepler doğrultusunda firmaları fiyat tarifesi oluşturma konusunda kısıtlamadıklarını, taban ve tavan fiyat oluşturarak elektrikli kaykay sahibi firmaların da rekabet koşulları altında ezilmelerini engellemeyi hedeflediklerini vurguladı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-elektrikli-kaykay-aciklamasi_181157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!