Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB'den Ermeni Vakfı’na 112 Milyon TL

Şişli’de Surp Agop Hastanesi Vakfı’na ait olan 41 bin 430 metrekarelik mezarlık 1930’da çıkartılan Belediyeler Kanunu çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredildi.

yapı.com.tr
İBB'den Ermeni Vakfı’na 112 Milyon TL

1800’lü yıllardan bu yana Katolik Ermeniler tarafından kullanılan mezarlığa devir sonrası definler sürdü. 9 Mart 1971’de Karayolları Genel Müdürlüğü, mezarlığın sonradan Mecidiyeköy’deki meydanın bir kısmını oluşturacak 4 bin 474 metrekaresini kamulaştırdı. Hürriyet Gazetesi'nden Özge Eğrikar'ın haberine göre, bu kamulaştırmanın bedelini İBB aldı.

 


Surp Agop Hastanesi Vakfı mezarlık arazisinin iadesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. Vakıflar Meclisi 31 Ekim 2012’de mezarlığın iadesine karar verdi. Mezarlık tapuda vakıf adına tescil edildi. İadesine karar verilen arazide, 1971’de kamulaştırılan bölüm de bulunuyordu. Vakıf bunun üzerine mahkemeye başvurarak arazinin rayiç bedelini istedi.  Mahkeme 10 Ekim 2014’te keşif yaptı. Alanın Dereboyu Caddesi cepheli olduğu ve arazinin yol ve kaldırım alanında kaldığı tespit edildi. Bilirkişi, Mecidiyeköy Meydanı’nın büyük bir kısmını oluşturan arazinin metrekaresinin 25 bin TL’den hesaplanması gerektiğini, toplamda 111 milyon 850 bin TL ödenmesi gerektiğini bildirdi. Bilirkişi raporu sonrası mahkeme, Ermeni Vakfı’nın açtığı davayı kabul ederek 111 milyon 850 bin liranın iki yıllık faiziyle birlikte davalı İBB’den alınarak vakfa ödenmesine karar verdi. Mahkeme, diğer davalılar Maliye Hazinesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne açılan davayı ise reddetti. Yargıtay’ın onaması halinde İBB, Ermeni Vakfı’na 111 milyon 850 bin lira ödeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-ermeni-vakfina-112-milyon-tl-_135314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!