Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İçişleri Bakanı'ndan Otopark Genelgesi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, valiliklere gönderdiği genelgede, bakanlığa intikal eden şikayetler ile basında yer alan bilgilerden, yetkisiz kişiler tarafından kent merkezlerindeki cadde ve sokaklar ile meydanlarda gelişigüzel otopark yerleri oluşturulduğu, araçlarını park eden şahıslardan zorla ücret alındığı, ücret ödemek istemeyen vatandaşların

Hürriyet Gazetesi
İçişleri Bakanı'ndan Otopark Genelgesi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, otopark alanı olarak belirlenen yerlerin doğrudan belediyeler veya yetki verilen gerçek ve tüzel kişiler tarafından işletilmesinin sağlanmasını istedi.

Beşir Atalay, valiliklere gönderdiği genelgede, bakanlığa intikal eden şikayetler ile basında yer alan bilgilerden, yetkisiz kişiler tarafından kent merkezlerindeki cadde ve sokaklar ile meydanlarda gelişigüzel otopark yerleri oluşturulduğu, araçlarını park eden şahıslardan zorla ücret alındığı, ücret ödemek istemeyen vatandaşların araçlarına zarar verildiği ve tehdit edildiklerinin anlaşıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Atalay, ilgili kanunlara göre kapalı ve açık otoparkların yapılması, işletilmesi, işlettirilmesi veya ruhsatlandırılması işlerinde belediyelerin yetkilendirildiğini anımsatarak, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nda da motorlu kara taşıtlarının park etmeleri için belediyelerce kent merkezlerinde tesis edilen ve işletilen yerlerden belediyeler tarafından harç alınmasının öngörüldüğüne dikkati çekti.

Otopark hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi bakımından belediyelerin görev ve yetkilerini "titizlikle yapması ve yetkisini kullanmasının büyük önem taşıdığını" belirten Atalay, şunları kaydetti:

"Mevcut taşıt sayısı ve otopark alanları da dikkate alınarak, şehirlerde ihtiyaç duyulan miktarda yeni otopark yeri yetkili belediyeler tarafından tespit edilerek hizmete sokulacaktır. Otopark yeri olarak tespit edilen yerlerin doğrudan belediyeler tarafından işletilmesi veya yetki verilen gerçek ve tüzel kişilerce işlettirilmesi sağlanacaktır. Yetkisiz kişi veya kuruluşların cadde, sokak, meydan ve yol kenarlarında mevzuata aykırı şekilde otopark işletmeciliği yapmasına izin verilmeyecektir. Mevzuata aykırı ve ruhsatsız olarak açılan otoparklar kapatılacak ve buraları işleten veya işlettirenler hakkında adli ve idari işlemlerini yapılması konusunda, güvenlik güçleri ve belediyeler arasındaki koordinasyon valiler tarafından sağlanacaktır. Bakanlığımız denetim elemanları tarafından yapılacak denetimlerde, otopark hizmetlerinin mevzuata ve genelgede öngörülen esas ve usullere uygun olarak yerine getirilip getirilmediği hususu kontrol edilecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/icisleri-bakanindan-otopark-genelgesi_69456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!