Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ICOMOS Bölge Toplantısı Nevşehir'de Yapıldı

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) bölge toplantısı Nevşehir'de gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
ICOMOS Bölge Toplantısı Nevşehir'de Yapıldı

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) bölge toplantısı Nevşehir'de gerçekleştirildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, ICOMOS Başkanı Yegan Kahya, Nevşehir Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz ile ICOMOS Milli Komite üyelerinin bulunduğu heyet, ilk önce Mustafapaşa Beldesinde Manastır Vadisi Açıkhava Müzesi bölgesinde restorasyonu devam eden Ayos Nikolas Kilisesi'ni gezerek incelemelerde bulundu.

Süslü burada yaptığı açıklamada, Kapadokya bölgesinin son yıllarda çok büyük bir ilerleme ve gelişim kaydettiğini söyledi.

Yerel yönetimler, müdürlükler ve sivil inisiyatifin katkısıyla restorasyona, eskinin geleceğe taşınmasında büyük gayretler sarf edildiğini belirten Süslü, ''İklim şartlarının çok ağır bir döneme gelmesine rağmen manzara itibarıyla da buradaki tarihi havanın alınması itibarıyla da bambaşka duygular içerisindeyiz''dedi.

Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesinin önemli bir kısmını restorasyon ve kazı işine ayırdığını belirten Süslü, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı diğer bakanlıklara oranla daha az bütçe almasına rağmen gerek sponsorlardan gerekse bakanlığımızın döner sermaye merkezinden gelen bütçeyle bu çalışmaları artırmak yolunda çaba sarf ediyor. Bu sene bütçemizi hem restorasyonda hem de kazılarda arttırmış durumdayız. Bunu Kapadokya bölgesine de yoğun bir şekilde aktarmaktayız. Bunu restorasyon ve çevre düzenlemeleriyle de bu yıl fazlasıyla göreceksiniz'' diye konuştu.

Kültürel peyzaj

Dünyada Mustafapaşa gibi yerlerde yapılan çalışmaların kültürel peyzaj olarak değerlendirildiğini belirten Kahya, ''ICOMOS Milli Komitesi olarak artık kültürel peyzaj tanımıyla değerlendirilen bu alanlarda bizim ülkemizde de neler yapılması gerektiği görüşeceğiz. Yasanın yarattığı risklerin ortadan nasıl kaldırılacağı ve uluslararası koruma terminolojisine girmiş olan kültürel miras kavramını ülkemizde de yasal ortamlarda da kullanılabilir hale gelmesi için neler yapılabilir konusunda görüş alışverişinde bulunacağız'' dedi.

Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, 26 tane tarihi kiliseleri olduğunu, bunlarla ilgi restorasyon çalışmalarına devam edildiğini belirtti. Ak, ''Ziyaret ettiğimiz Ayos Nikola Kilisesi'ndeki restorasyon çalışmasını 26 Mayısta tamamlayacağız. Bölgenin en büyük yürüyüş parkurunu turizme kazandırmış durumdayız. Mustafapaşayı, minyatür Kapadokya olarak ön plana çıkarıyoruz'' dedi.

Heyet, Ayos Nikolas Kilisesi restorasyon çalışmalarını inceledikten sonra Mustafapaşa Kapadokya MYO Şakirpaşa Medresesi'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantıya katılması beklenen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise yoğun kar yağışı nedeniyle programa iştirak edemedi.

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/icomos-bolge-toplantisi-nevsehirde-yapildi_90837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!