Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İddia: Piknik Alanında 'Çocuk Yutan' Kuyuyu Orman İşletme Müdürlüğü Kazıp Bıraktı

İki buçuk yaşındaki Arda, Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü piknik alanında 147 metrelik çukura düştü. 45 santim genişliğindeki çukurun üçüncü metresinde sıkışan Arda, tünel kazılıp kurtarıldı.

Radikal Gazetesi/Erdam SÜREK
İddia: Piknik Alanında 'Çocuk Yutan' Kuyuyu Orman İşletme Müdürlüğü Kazıp Bıraktı

iknik alanında açılıp üzeri açık bırakılan 147 metrelik sondaj çukuru, minik Arda'yı yutacaktı. 45 santim genişliğinde, 147 metre boyunda sondaj çukuruna düşen ve şans eseri üçüncü metrede sıkışıp kalan çocuk, itfaiyenin üç saatlik nefes kesen mücadelesiyle kurtarıldı.

1- Bir anda kayıp düştü
İkisi de röntgen teknisyeni olan Betül-İhsan Tuna çifti, hafta sonu Çanakkale'deki yakınlarını ziyarete gitti. Tuna çifti, pazar günü yakınlarıyla birlikte Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait Güzelyalı Köyü'nde piknik yaptı. Piknik alanında oynayan minik Arda, saat 18.30 sıralarında, basketbol sahası yanındaki üzeri açık bırakılan 147 metre derinliğindeki su sondaj çukuruna düştü. Minik Arda'nın sağ bacağı ölüm çukurunun üçüncü metresinde, plastik sondaj borusu ile çukurun toprak duvarı arasında sıkıştı.
Çocukları gözlerinin önünde kuyuya düşen Betül-İhsan Tuna çifti çılgına döndü. Yakınları, cep telefonuyla jandarma ve itfaiyeyi arayarak yardım istedi.

2- Piknikçiler seferber

Çocuğun çukurdan çıkarılması için önce çevredeki piknikçiler seferber oldu ancak başaramadı. Bu arada itfaiye ve jandarma ekipleri devreye girdi. Ekipler bacaklarından bağlanıp çukura salındı ancak, genişliği 30 santimetreye kadar düşen çukurda uzatılan yardım elleri Arda'ya bir türlü ulaşmadı.

3- Jandarma da ulaşamadı
Küçük yaşına rağmen anne babasının kendisiyle kurduğu diyoloğa yetişkin gibi cevap veren minik Arda ağlasa da söz dinledi. Anne, "Dayın geldi. Sakın korkma, seni şimdi kurtaracak. Yanına geliyor dayın. Kollarını yukarı doğru kaldır, dayın seni kurtaracak" diye seslendiği oğlundan, çukura ayaklarından bağlı olarak salınan bir jandarma erine elini uzatmasını istedi. Ancak, minik Arda, sıkıştığı bölümde kıpırdayamadığı için, denemesine rağmen bir türlü kendisine uzatılan yardım elini tutamadı.

4- Kepçeyle kazı yapıldı
Olaydan iki saat sonra belediyeden kepçe istendi. Kepçenin kazdığı çukurdan, çocuğun olduğu bölüme tünel açıldı. Tünelde, kazma kürek yerine ellerini kullanıp minik Arda'ya ulaşan itfaiye çavuşu 45 yaşındaki Gürsel Üregen, çocuğun sağ bacağının sondaj borusu ile toprak arasında sıkıştığını, sol bacağının ise başının hizasında olduğunu, bu nedenle küçük bir kıpırdanmada ya da toprak kaymasında, 50 santim aşağısı suyla dolu çukura düşebileceğini gördü.

5- Sıkışan bacağı kurtarma
Çavuş, acı içinde kavranan Arda'yı, güvenlik kemeriyle bağladı. Minik Arda, düştüğü çukurdan aşağıya sarkıtılan bir başka iple önce yukarıya çekildi. Bu sırada Üregen çocuğun sıkışan bacağını kurtardı. Daha sonra çekilen ip yeniden aşağıya doğru bırakıldı.

6- Ölüm deliğinden çıkış
Talihsiz çocuk, kendisini sıkı sıkı tutan kahraman itfaiyeci Üregen tarafından yaşam tüneline, oradan da kepçenin kazdığı çukura çekilerek üç saat kaldığı ölüm deliğinden kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan Arda'nın röntgenlerinde kırık ya da eziğe rastlanmadı. Yaşadığı korku dolu saatlerin etkisi altında şoka girdiği belirlenen minik Arda'ya terapi uygulanmaya başlandığı belirtildi.

Olaydan sonra çukuru kimin açtığı araştırıldı. Piknik alanının işletmecisi B.A., Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü'nde girdiği ihale sonucu piknik alanını işletmek üzere kiraladığını, bu çukurun da Orman İşletmesi tarafından açıldığını iddia etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iddia-piknik-alaninda-cocuk-yutan-kuyuyu-orman-isletme-mudurlugu-kazip-birakti_60518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!