Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İDO ve Şehir Hatları Ayrı Şirket Oldu

Başkan Kadir Topbaş, Şehir Hatları vapurlarının özelleştirilecek olan İDO’dan ayrılacağını ve İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ismiyle yeni bir şirket olarak belediye bünyesinde kurulacağını açıkladı.

ibb.gov.tr
İDO ve Şehir Hatları Ayrı Şirket Oldu

Başkan Kadir Topbaş, Şehir Hatları vapurlarının özelleştirilecek olan İDO’dan ayrılacağını ve İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ismiyle yeni bir şirket olarak belediye bünyesinde kurulacağını açıkladı.

Şehir Hatları ayrı bir şirket olarak belediye bünyesinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İDO’nun (İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ) halka arz çalışmalarının son noktaya geldiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, bu kapsamda 1851 yılından beri şehir içi deniz taşımacılığı yapan Şehir Hatları’nı İDO’dan ayırarak, İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ismiyle yeni bir şirket kurulduğunu açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde olan bu yeni şirketin Boğaziçi, Haliç ve Adalar’da hizmet vereceğini ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

“Diğer belediye şirketlerimizin ortak olduğu tamamı Büyükşehir Belediyemize ait yeni bir şirket kurmuş olduk. 5 milyon TL sermayeli yeni şirketimiz 14 hatta 34 gemiyle hizmet vermeye devam edecek. Halka arzını, ya da satışını düşündüğümüz İDO’yu ise; şehir içi deniz otobüsü seferleri ile İstanbul dışına yönelik feribot seferleri yapacak şekilde düzenledik. Yani 1851 yılından bu yana Şehir Hatları vapurlarını belediye olarak bünyemizde tutmuş oluyoruz. Bunla ilgili çalışmalar tamamlandı. Şirket kuruldu, genel müdürü atandı.”

Ayrılma İDO’nun değerini düşürmez

Bu düzenlemeyle İDO’nun satış değerinin düşmeyeceğinin altını çizen Kadir Topbaş, “Başından beri düşünerek çalışmaları buna göre yaptık. Yani şehir hatlarını hep İDO’dan ayırmak istedik. Zaten Şehir Hatları, İstanbulluların yoğun olarak kullandığı kent içi ulaşım hizmeti veriyor. Onu bünyemizde tutuyoruz. Diğer feribot ve deniz otobüsleri ile programımıza aldığımız Ambarlı-Bandırma arasında yapılacak ro-ro taşımacılığını İDO üstlenecek. İDO’nun özelleştirmesini bir bütün olarak değerlendirip, önümüzdeki aylarda halka arz ya da blok satış yoluyla gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/ido-ve-sehir-hatlari-ayri-sirket-oldu_82775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!