Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İETT Genel Müdür Yardımcısı Acar'dan Suçlama: Levent'teki arazi satışı hileli

Kamuoyunda tepki gören satışın ardından İETT Genel Müdür Yardımcısı Cemal Acar, İstanbul Levent'teki İETT arazisiyle ilgili, "şaibeli satış ve devir" ve "görevi kötüye kullanma" iddialarını gündeme getirdi.

Birgün Gazetesistanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadir Topbaş hakkındaki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ilişkin iddialarının ardından, bir iddia da Topbaş hakkında suç duyurusunda bulunan ve suç duyurusunun ardından yıllık izne ayrılan İETT Genel Müdür Yardımcısı Cemal Acar'dan geldi. Kamuoyunda tepki gören satışın ardından İETT Genel Müdür Yardımcısı Cemal Acar, İstanbul Levent'teki İETT arazisiyle ilgili, "şaibeli satış ve devir" ve "görevi kötüye kullanma" iddialarını gündeme getirdi.

İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulunan Acar, İETT idare Encümeni'nin 16 Ağustos 2005'te, genel müdürlüğe ait Levent'teki eski garajın bulunduğu yerdeki 45 dönümlük arsanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne satış ve devrini kararlaştırdığını hatırlatarak, satış işleminin açık mevzuat hükmüne karşı, Maliye Bakanlığı'ndan uygun görüş alınmadan, 'kıymet takdiri' suretiyle ihalesiz olarak doğrudan yapıldığını ve 110 milyon dolar gibi oldukça düşük bir bedel öngörüldüğünü söyledi.

Tapu devrinin Kasım 2005'te, encümen kararındaki koşulun tersine, 'bedeli ödenmeden' gerçekleştirildiğini vurgulayan Acar, "Yanlış ve hukuken geçersiz olan Encümen kararının da uygulanmasında görev kötüye kullanılmış ve bilerek çarpıtılmıştır. Anılan satış ve devir işleminde gerek yasal dayanak gerek izlenen yöntem, gerek tespit değeri ve ödeme prosedürü ile kurum menfaati yönünden açık usul hataları ve yanlışlıklar yapılmıştır" iddiasında bulundu.

Levent'teki arsanın bedelinin İETT'ye ödenmesi koşuluyla satışın öngörüldüğü ve Kadir Topbaş'ın bizzat onayladığı 'İETT Encümen Kararı' yine Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından çiğnendiğini ifade eden Acar, encümen kararına rağmen tamamen hileli bir satış ve devir işlemi yapıldığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iett-genel-mudur-yardimcisi-acardan-suclama-leventteki-arazi-satisi-hileli_53095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!