Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İETT Yaya Kalmış

İstanbul’da toplu taşımanın fiili olarak özelleştirildiği ortaya çıktı. Toplu taşıma ihalesini alan şirket, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT) otobüslerini kullanıyor, araçların yaptığı kazaların masraflarını bile İETT ödüyor.

yapi.com.tr
İETT Yaya Kalmış

Bazı toplu taşıma ihaleleri de aciliyeti olmamasına karşın doğal afet ve savaş durumunu öngören 21/B maddesine göre yapılmış. İBB Başkanlığı Meclis Denetim Komisyonu Üyesi CHP’li Tarık Balyalı’nın hazırlanan denetim raporuna koyduğu muhalefet şerhi, İETT’nin nasıl fiili olarak özelleştiğini gösteriyor. Şerh raporunda yer alan dikkat çekici bazı İETT ihaleleri şöyle:

Kazayı da İETT’de ödüyor
İETT Ayazağa garajındaki idareye ait 392 araçla 120 gün süreli 10 milyon 786 bin 347 kilometre “şehir içi toplu taşıma işi” ihalesi gerçekleştiriyor. Bu ihale de doğal afetlerde kullanılan 21\B maddesine göre yapılıyor. İhalenin yaklaşık maliyeti 44 milyon 871 bin 203 lira. İhalenin bedeli ise 42 milyon 821 bin 797 lira. Bu ihaleye katılan 5 firmanın 4’ü yaklaşık maliyete göre fazla fiyat verdikleri için eleniyor. İhaleyi maliyetin altında tek teklif veren firma kazanıyor. Bu ihalede en çok şartnamedeki ‘maliyeti 100 bin liranın altındaki kazaların kurum tarafından ödeneceğine’ ilişkin madde dikkat çekiyor. Buna göre İETT’ye ait araçlarda yüklenici şirket tarafından kaza yapılması durumunda zararı İETT karşılıyor. Raporda bu ihaleye ilişkin İETT’nin sahip olduğu araçlarla taşeron bir firmanın hizmet vermesinin uygun olmadığı belirtilerek “Kuruma ait olan araçların işletilmesinden oluşacak kârlılık dışarıdan bir firmanın kasasına giriyor” deniliyor.

‘İETT kendi işletmeli’
Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; ilk ihalenin devamı niteliğinde açılan bir diğer ihale ise 365 gün süreyle 380 otobüsle 27 milyon 786 bin 400 kilometre seferini içeriyor. Bu ihalede de yakıt ve şoför yüklenici tarafından karşılanırken İETT’nin araçları kullanılıyor. Yani İETT şirketlere kendisine ait otobüslerle toplu taşıma işini yapması için para ödüyor. İhalenin yaklaşık maliyeti 161 milyon 404 bin 356 lira. İhalenin bedeli ise 119 milyon 32 bin 228 lira. Ayazağa garajından sonra İETT bu kez “Anadolu Yakası Kurtköy garajındaki 239 araç ile yakıt dahil bakım onarım servisi hazırlık ve şehiriçi toplu taşıma” başlığıyla ihale açıyor. İhalenin yaklaşık maliyeti 106 milyon 534 bin 496 lira. İhale bedeli de 99 milyon 892 bin 264 lira. İhalenin şartnamesine göre İETT’ye ait 239 araç 9 ay süreyle 17 milyon 252 bin 550 kilometre sefer yapacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/iett-yaya-kalmis_171702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!