Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İETT'de 'beşiBiryerde' Dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden BELBİM A.Ş. tarafından geliştirilen elektronik bilet ‘beşiBiryerde’ Başkan Kadir Topbaş tarafından basına tanıtıldı.

ibb.gov.tr
İETT'de 'beşiBiryerde' Dönemi

stanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden BELBİM A.Ş. tarafından geliştirilen elektronik bilet ‘beşiBiryerde’ Başkan Kadir Topbaş tarafından basına tanıtıldı. Edirnekapı İETT Garajı’nda düzenlenen törende BELBİM Genel Müdürü Ahmet Kazokoğlu ile İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk de yer aldı.

1 Ocak 2008’de devreye giriyor…
Elektronik biletin 1 Ocak 2008 itibariyle İstanbul’daki bütün İETT ve Özel Halk Otobüslerinde devreye girerek kağıt biletin yerini alacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “beşiBiryerde kartıyla kayıt dışılığı, bilet sahteciliğini ve kağıt bileti ortadan kaldıracağız. Kağıt bilet sahteciliğini bitirmesi açısından önemli bir sistemi devreye alıyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde toplu ulaşım araçlarında kağıt bileti ortadan kaldırmak için ‘akbil’in uygulamaya girdiğini, kendi yönetimleri döneminde de tüm toplu ulaşım araçlarında entegrasyon sağlamak amacıyla tek bilet uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, amaçlarının güvenli, konforlu ve kaliteli toplu taşımayı sağlamak olduğunu kaydetti. Döneminde deniz ulaşımı ve raylı sistemlerde ciddi mesafe kaydedildiğini, İETT’de de konforun artması için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Kadir Topbaş, İETT’ye düşük tabanlı, konforlu 500 otobüs aldıklarını, mevcut otobüsleri de rehabilite ettiklerini dile getirdi.

Dışa bağımlılığı ortadan kaldıran teknoloji…
Elektronik biletin Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden BELBİM A.Ş tarafından geliştirildiğine ve bu nedenle dışarıya bağımlılığı ortadan kaldıran bir sistem olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, şu bilgileri verdi; “Biletler İETT otobüslerindeki AKBİL makinelerinin üzerine yerleştirilen donanım tarafından okunacak. Bunların yerleştirilmesi tamamlandı. Özel Halk otobüslerine yerleştirmek için de çalışmalar sürüyor. 5 kez binmeye imkan tanıyan bu biletler sadece otobüslerde bilet yerine kullanılacak ve aktarma yapılamayacak. 6.5 YTL’ye satılacak olan ‘beşiBiryerde’ler sahteciliği ve kayıt dışılığı ortadan kaldıracak olan kağıt bilet devrini bitirecek. Bugün kağıt bilet nedeniyle bilet sahteciliği küçümsenemeyecek ölçüde. Bu uygulamayla İETT’de yeni bir dönem başlayacak.”

Yolcu sayısı tespit edilerek ek sefer konulacak…
Elektronik bilet ile otobüslere kaç yolcunun bindiğinin de tam olarak tespit edileceğini belirten Başkan Topbaş, yolcu yoğunluğu tespit edildiğinde o hatta ek sefer koyacaklarını söyledi. BELBİM’in yazılım teknolojisi konusunda ciddi çalışmalar yaptığının altını çizen Topbaş, Genel Müdür Ahmet Kazokoğlu’na teşekkür etti. “Şu anda tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM A.Ş.’nin isteyen belediyelere bu tür hizmetleri vermeye hazır olduğunu kaydetti.

AKBİL yerine ‘İstanbul Kart’ geliyor…
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bundan sonraki ulaşım adımının yine BELBİM tarafından üretilen ‘İstanbul Kart’ olacağını müjdeleyen Kadir Topbaş, “İstanbul Kart AKBİL’in yerini alacak ve onun gibi doldurularak kullanılacak. Tüm ulaşım araçlarında geçerli olacak. Ayrıca şehir tiyatroları, halk ekmek ya da anlaşma yapılacak alışveriş merkezlerinde de kullanılabilecek çağdaş bir sistem olacak. İstanbul Kart’ı Mayıs 2008’de devreye alacağız. Kent Kart devreye girdikten sonra AKBİL’i de yavaş yavaş kaldıracağız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iettde-besibiryerde-donemi_57986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!