Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

IFC, Bakü-Ceyhan'a Destek Kararını Bu Hafta Verecek

Dünya Bankası, inşaatını BP liderliğinki konsorsiyumun üstlendiği Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na kaynak sağlayıp sağlamama konusundaki kararını b

Dünyab>Dünya Bankası, inşaatını BP liderliğinki konsorsiyumun üstlendiği Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na kaynak sağlayıp sağlamama konusundaki kararını bu hafta verecek. Bankanın projeye vereceği mali destekten çok, siyasi desteğin önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

Dünya Bankası, Azeri petrolünü Gürcistan üzerinden Türkiye'nin Ceyhan Limanı'na taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na kaynak ayrılıp ayrılmaması konusundaki kararını bu hafta yapacağı bir toplantıda verecek. Bankanın ticari projelere yatırım yapan kolu International Finance Corporation'ın (IFC) savaş ve diğer bazı sosyal tartışmalara neden olan bin 800 kilometrelik hat konusunda vereceği karar, projenin BP liderliğindeki yüklenicileri açısından büyük önem taşıyor.

Paradan ziyade siyasi destek önemli

IFC ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) projeye aktaracağı 250'şer milyon dolarlık mali kaynak ve sigorta garantilerinden çok, kuruluşların projeye verecekleri desteğin önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Mali kaynağa Azerbaycan'ın kamuya ait petrolcülük şirketi SOCAR'ın ihtiyacı olmasına rağmen, BP ve ortakları Statoil, Total, Unocal ve ENI'ın 3 milyar dolarlık maliyeti rahatça karşılayabileceği, ancak projenin uluslararası standartlara uygun olmadığına ilişkin iddialara karşılık verebilmek için iki kuruluşun siyasi desteğine ihtiyaç duydukları belirtiliyor.

Proje, Gürcistan'da bir milli parkın sınırları içinden geçerek doğaya zarar verdiği için çevreciler, Azerbaycan'da da siyasi baskılara neden olduğu gerekçesiyle insan hakları eylemcileri tarafından sertçe eleştiriliyor.

EBRD'nin kararı 11 Kasım'da

EBRD ise projeyle ilgili kararını 11 Kasım'da vereceğini duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan'da yapılan görüşmelerde projeye büyük destek alındığı, ancak Azerbaycan'da geçtiğimiz haftalarda tamamlanan cumhurbaşkanlığı seçimini takiben meydana gelen şiddet olaylarının tedirginlik yarattığı kaydedildi.

Azerbaycan'da eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in yerine oğlu İlham Aliyev'in seçilmesi muhalefetin protesto eylemleri yapmasına yolaçmıştı. Seçimlerde uluslararası standartlara uyulmadığını savunan bazı muhalefet üyelerinin siyasi nedenlerle tutuklandığı öne sürülmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ifc-baku-ceyhana-destek-kararini-bu-hafta-verecek_6924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!