Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ihlara Vadisi'ne Asansör

Aksaray'daki Ihlara Vadisi'ne, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu'ndan onay çıkması halinde 65 metre yüksekten yaklaşık 25-30 kişi taşıyabilen bir asansör inşa edilecek.

CNN Türkksaray'daki Ihlara Vadisi'ne, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu'ndan onay çıkması halinde 65 metre yüksekten yaklaşık 25-30 kişi taşıyabilen bir asansör inşa edilecek. Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Hamza Zengin, 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara Vadisi'nin eşine az rastlanan kanyonlardan biri olduğunu belirtti.

Ihlara Vadisi'ni 2006 yılının ilk yedi ayında 129 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini anlatan Zengin, vadide doğal güzelliklerle birlikte Hristiyanlığın Anadolu topraklarında yayılmaya başladığı dönemden kalma, içleri çeşitli resimlerle süslü kaya oyma kiliselerin büyük ilgi uyandırdığını söyledi.

Kanyon şeklinde dik yamaçlara sahip olan vadiye daha önce inşa edilen beton merdivenlerden inilebildiğini belirten Zengin, turistlerin vadiye daha rahat bir şekilde inip çıkmalarını sağlamak için asansör kurulmasının düşünüldüğünü açıkladı.

25-30 kişi taşıyabilen 65 metrelik asansör
Zengin, planlanan asansör için çeşitli firmalarla görüşmeler yapıldığını anlattı:

''Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan beklenen onayın verilmesi halinde bir seferde yaklaşık 25-30 kişi taşıyabilen 65 metrelik asansör inşa edilecek. Kurula, asansörün yapımı için, tarihi yapıların bulunmadığı iki farklı yer önerildi. Asansörün kurulması için bu iki yerden birine onay çıkmasını bekliyoruz. Asansörler, vadinin iç yüzeyinde bulunan kayaların kopma riskine karşın, kayalara temas etmeyecek şekilde inşa edilecek.''

Zengin, asansörün çok yavaş hareket edecek şekilde dizayn edileceğini, böylece asansörü kullanan yerli ve yabancı turistlerin, inerken ve çıkarken, vadiyi 140 derecelik bir açıyla izleme olanağı bulacağını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihlara-vadisine-asansor_47631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!