Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhracatçı "Önce Para" Dedi

Küresel kriz ve Orta Doğu'da yaşanan sorunlar nedeniyle alacağını tahsil etmek konusunda tedirginlik yaşayan ihracatçı, peşin ödeme yoluyla ihracata yöneldi.

yapi.com.tr/AA
İhracatçı "Önce Para" Dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yıl gerçekleştirilen 152,6 milyar dolarlık ihracatın 87,4 milyar dolara karşılık gelen yüzde 57,3'ü en garantili ödeme şekli olarak kabul edilen mal karşılığı ödeme şeklinde gerçekleştirildi.

Ödeme şekilleri sıralamasında vesaik (belge) karşılığı ödeme 24,4 milyar dolar ile ikinci sırada yer alırken, bu yöntemle yapılan ödeme geçen yıl 2011 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 1 geriledi.

Söz konusu yıllar itibarıyla en çarpıcı artışlardan bir tanesi peşin ödeme yoluyla yapılan ihracatta yaşandı.  Buna göre, 2011 yılında 9,7 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştirilen peşin ödeme yoluyla ihracat bir yılda yaklaşık 2,3 katına çıkarak 21,9 milyar dolara yükseldi.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman, dünya'nın dört bir yanında siyasi ve ekonomik krizlerin yaşandığı bir ortamda ihracatçıların daha dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatci-once-para-dedi_105108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!