Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İhracatçılar Dikkat! Geri Sayım Başlıyor

Kimya, demir-çelik, maden, metal, alaşımlar, otomotiv ve kırtasiye gibi pek çok alanda ihracat yapan firmaları ilgilendiren, Avrupa Birliği’nin uygulamaya koyduğu REACH Tüzüğü için ilk ciddi aşama olan ön kayıt süreci, 1 Haziran 2008 tarihinde başlıyor. REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) Kimyasalların

yapi.com.trKimya, demir-çelik, maden, metal, alaşımlar, otomotiv ve kırtasiye gibi pek çok alanda ihracat yapan firmaları ilgilendiren, Avrupa Birliği’nin uygulamaya koyduğu REACH Tüzüğü için ilk ciddi aşama olan ön kayıt süreci, 1 Haziran 2008 tarihinde başlıyor. REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması anlamına gelen tüzüğe göre ön kayıt için son tarih ise 1 Aralık 2008…

 

Avrupa Birliği tarafından, çevrenin ve insan sağlığının korunması, omurgalı hayvanlar üzerindeki testlerin azaltılması gibi amaçlarla hazırlanan tüzük, kimyasal madde içeren ürün ihraç eden ve miktarı yılda 1 tonu aşan firmaların, ön kayıt yaptırmasını zorunlu kılıyor. Yaptırmayan firmaların AB ülkelerine ihracatı yüz binlerce doları bulan maliyetlerle test yaptırıncaya kadar tamamen duracak. Ön kayıt yaptıran firmalarsa hem vakit kazanacak hem de ihracatları sekteye uğramayacak.

 

Ön kayıt ve sonrasındaki kayıt süreci, ya ithalatçı firma ya da Tek Temsilci üzerinden yapılabiliyor. Bu süreçte firmaların AB’ye ihraç ettikleri ve önümüzdeki yıllarda ihraç etmeyi planladıkları tüm kimyasalları, Avrupa Kimyasallar Ajansı’na (AKA) bildirmeleri gerekiyor. Ön kayıttan sonra, aynı maddenin ön kaydını yapanlar aynı SIEF (Substance Information Exchange Forum-Madde Bilgi Değişim Formu) içerisinde yer alacak ve test verilerini paylaşıp kayıt maliyetlerini düşürebilecekler. Ön kayıt yapılmadığında ise maliyeti oldukça yüksek olan kayıt süreci, madde piyasaya sürülmeden önce yapılmak zorunda olacak.

 

2007 yılında AB ülkelerine 3 milyar 730 milyon dolarlık ihracat yapan kimya sektörünün ihracatta sıkıntı yaşamaması için İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) bugüne kadar, Türkiye genelinde 44 REACH bilgilendirme semineri düzenledi. Bu seminerlere 1662 firma yetkilisi katıldı.

 

Ön kayıt süreci ile ilgili www.immib.org.tr veya http://reach.immib.org.tr adreslerinden bilgi almak mümkün…

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcilar-dikkat-geri-sayim-basliyor_61422.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!