Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhracatçılar Rekabetçi Kur İstiyor

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ''İhracatçımız hapşırırken, ekonomimizin nezle olmaması mümkün değil. İhracatçılarımızın hastalanmaması için biz rekabetçi kur talep ediyoruz. Biz yüksek kur istemiyoruz. Biz rekabetçi, istikrarlı ve dengeli bir kur istiyoruz. Merkez Bankası sağlam duruşuyla hepimizin yüreğini ferahlattı. Bu anlamda Merkez Bankası'na

yapi.com.tr / AA
İhracatçılar Rekabetçi Kur İstiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 55 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak Merkez Bankası'na güven ve desteklerinin tam olduğunu, kriz döneminde Merkez Bankası'nın Avrupa ülkeleri merkez bankalarından daha sağlam ve yenilikçi adımlar attığını vurguladı. Merkez Bankası'nın ezber bozduğunu ve dünyaya model olduğunu dile getiren Büyükekşi, ''Merkez Bankası sağlam duruşuyla hepimizin yüreğini ferahlattı. Bu anlamda Merkez Bankası'na on üzerinden on verdiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum'' diye konuştu.
    
Eximbank'ın ihracatçılara Merkez Bankası kaynaklı sevk öncesi reeskont kredi desteği verdiğini anımsatan Büyükekşi, geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası'nın 3 milyar dolar olan bu kaynağı 5 milyar dolara çıkardığını, 40 milyon dolar olan firma limitini 50 milyon dolara, 60 milyon dolar olan dış ticaret sermaye şirketi limitini de 90 milyon dolara yükselttiğini hatırlattı.
    
''Merkez Bankası'nı ihracatçılar adına alkışlıyorum''
    
Bunların geçmişte yapılması kolay olmayan işler olduğunun altını çizen Büyükekşi, ''TİM olarak bizim talebimizi hayata geçiren Merkez Bankası Başkanımızı ve Başkanımız nezdinde Merkez Bankamızı sizlerin huzurunda ihracatçılarımız adına alkışlıyorum'' dedi. Bu konuyla ilgili bir öneriyi dile getirmek istediğini belirten Büyükekşi, Eximbank tarafından kullandırılan sevk öncesi reeskont kredi limitleri kapsamına, döviz kazandırıcı hizmetler ile turizm sektörünün de eklenmesinin Türkiye'nin yararına olacağını düşündüklerini söyledi.
İhracatçı sayısının 55 bin olduğunu kaydeden Büyükekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
    
''55 bin ihracatçının endişesi hepimizin endişesidir. İhracatçımız hapşırırken, ekonomimizin nezle olmaması mümkün değil. İhracatçılarımızın hastalanmaması için biz rekabetçi kur talep ediyoruz. Döviz kurlarının, ihracatı destekleyen ve ithalatı dengeleyen durumda olmasını önemli görüyoruz. Üretim tabanı sağlam olmayan ülke ekonomilerinin ne hale düştüğünü, yaşadığımız son ekonomik krizde gördük. Merkez Bankamızın da politikalarını belirlerken bu ülkenin sanayicisini, ihracatçısını gözeten bir bakış açısına sahip olduğunu biliyoruz. İhracatçılarımızın geleceğe dönük görüş ve beklentisi de bu yöndedir.''
    
''Kurda istikrar ihracatçı için çok önemli''
    
2012 yılının ilk çeyreğinde yapılan ihracatçı eğilim anketinin sonuçlarına göre ihracatçı firmaların rekabetçi ideal dolar/TL kur seviyesini 1.81 olarak belirttiğine değinen Büyükekşi, ihracatçıların açıkça sanayi üretimini destekleyecek, cari açığı ortadan kaldıracak rekabetçi kur istediğini belirttiğini, yüksek kurun ihracatçıya da zarar verdiğini ve girdi maliyetlerini arttırdığını anlattı.

Bu vesileyle kamuoyunda oluşan yanlış bir algıya da dikkatleri çekmek istediğinin altını çizen Büyükekşi, şöyle devam etti:
    
''Biz yüksek kur istemiyoruz. Biz rekabetçi, istikrarlı ve dengeli bir kur istiyoruz. Çünkü yüksek dalgalı kurda ihracatçılarımız müşterilerine rekabetçi fiyat veremiyor. İhracatta malı sattığınız zaman parasını belli bir süre sonra alabiliyorsunuz. O nedenle kurda istikrar, ihracatçı için çok önemli. Biz, kur riski konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. İhracatçılarımızı, kendilerini kur riskinden koruyacak enstrümanları kullanmaya teşvik ediyoruz. Bu sebeple, ihracatçıların döviz risklerini yönetmeleri için Halk Bankası ile futures protokolü imzaladık. Eximbank ile ihracat alacaklarını kur riskine karşı koruma altına alabilecekleri opsiyon işlemleri protokolü yaptık ve Vadeli İşlemler Borsası (VOB) ile de vadeli işlemler konusunda protokol imzaladık. Böylece, farklı enstrümanlar ve çok uygun koşullarla kur riskini hedge etmeleri için ihracatçılarımızı teşvik ettik. Bundan sonraki süreçte de ihracatçılarımızın döviz risklerinin yönetilmesi konusunu yakından takip edeceğiz.''
    
''Merkez Bankamızı destekliyoruz''
    
TİM Başkanı Büyükekşi, şimdi ihracatçılar ve Merkez Bankası el ele neler yapabileceklerini düşündüklerini, Türkiye'nin artık finans paradigmasından sanayi paradigmasına geçtiğini, hükümetin Türkiye'nin vizyonunu değiştirdiğini ve kriz sonrası ''yeni normal''e hızlı bir geçiş yaptığını söyledi. Merkez Bankası'nın da bunu dikkate aldığını ve politika değişikliklerinden bunu anladıklarını dile getiren Büyükekşi, Türkiye'nin artık her gün döviz kuru, borsa ve faiz konuşmaktan çok, kalkınmayı konuşur hale geldiğini, nereye hangi yatırımın yapılacağının tartışıldığını ifade etti. Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın yüksek faiz, değerli TL ve bu yolla cari açığı kısa vadeli girişlerle finanse ederek dışarıya kaynak aktarma anlayışını hiçbir zaman benimsemediğinin görüldüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Ayrıca Merkez Bankası'nın bu dönemde dünyaya örnek olacak ve literatüre geçecek bir modelle, fiyat istikrarı yanında, sanayiyi ve özellikle ihracatı da gözeten, gerçekçi ve özgün bir politikayı uyguladığını görüyoruz. Böylece faizler düşerken, cari açıktaki iyileşmeyi gözlemliyoruz. Ekonomi ve büyüme yanlısı gerçekçi ve istikrarlı bir kur da bu iyileşmeyi destekliyor. Sanayi ve büyüme dostu bu istikrar politikasının devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ve burada Merkez Bankamızı destekliyoruz. Küresel kriz ortamındaki fırtınalı sularda, ülkemiz ekonomisinin güvenle yüzmesini sağlayan Merkez Bankamızın ufkumuzu açtığını ifade etmek istiyorum. Merkez Bankamızın bu geniş ufkunu, kurumsal olarak ortak akıla dönüştürmek için her türlü işbirliğine açığız.''
    
''Reeskont kredileri can simidi''
    
TİM Başkanı Büyükekşi, bir kısmı basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da Türkiye'nin, Avrupa ve ABD'de yaşanan krizin ardından iyi noktaya gelmesinin önemine işaret ederek, reeskont kredilerin ihracatçılar için ''can simidi'' olduğunu kaydetti. Büyümeye pozitif net katkı verilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Büyükekşi, ''Geçtiğimiz 3 ay bize bunu gösterdi. Özellikle ihracatın belli bir seviyede artmış olması, ithalatın 3 ayda binde 7 düşmüş olması, ihracatçının Türkiye ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Burada Merkez Bankası Başkanımız bize büyük bir destek veriyor'' diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcilar-rekabetci-kur-istiyor_91867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!