Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhracatçının Önünü Açtı Riskleri Yurt Dışına Sattı

SBC'nin 2005 yılında kurduğu ve KOBİ segmentinde hızla büyüyen İşletme Bankacılığı Bölümü şu anda 90 bin KOBİ ve 700 milyon dolarlık bir kaynak büyüklüğüne ulaşmış durumda.

Yeni Şafak Gazetesib>SBC'nin 2005 yılında kurduğu ve KOBİ segmentinde hızla büyüyen İşletme Bankacılığı Bölümü şu anda 90 bin KOBİ ve 700 milyon dolarlık bir kaynak büyüklüğüne ulaşmış durumda.

İşletme bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vekili Erol Sakallıoğlu, "Türk KOBİ'lerinin dünya pazarlarındaki rekabet gücünü artırarak, daha yüksek katma değer yaratmasına yardımcı olmayı hedefleyen HSBC bu vizyon çerçevesinde 2010 yılında 300 bin KOBİ'ye 2.5 milyar dolar tutarında kaynak ayırmayı planlamaktadır" dedi.

Networkünü kobilere açtı
KOBİ'lere krediler açısından bakıldığında en bakir alanın 0-2 milyon dolar ciro aralığındaki işletmeler olduğunu söyleyen Sakallıoğlu, bu nedenle doktor, eczacı, avukat, mali müşavir gibi profesyonelleri kapsama alan projeler uyguladıklarını söyledi. HSBC'nin firma odaklı çözümler de ürettiğini belirten Sakallıoğlu, ihtiyaca uygun finansal ürünü sağladıklarını, bunu yaparken sektörel gereksinimleri de göz önünde tuttuklarını kaydetti. Bunu yaparken, dünya çapındaki networkünü KOBİ'lerin hizmetine sunduklarını da belirten Erol Sakallıoğlu, "bir firma Çin'den mal almak istiyorsa, onu oradaki mal satan kişiye yönlendiriyoruz. Bir anlamda danışmanlık yapıyoruz. Çin, Hindistan, Pakistan, Ortadoğu ülkeleri gibi geniş networkümüzde yer alan bilgileri KOBİ'lerimizle 'şurada şu, burada bu var' diyerek paylaşıyoruz.

Teminat mektubu yok
Dış ticaret firmalarının eskiden yurt dışında iş yapmak için Türkiye'den teminat mektubu bulması gerektiğini ve bunun hem zaman hem de maliyet açısından artı bir yük getirdiğini belirten Sakallıoğlu, HSBC olarak ihracat yapacak firmalara bu konuda da yardım ettiklerini, Türk firmalarının risklerini iş yapılan ülkelerdeki sigorta şirketlerine satarak teminat mektubunu ortadan kaldırdıklarını söyledi. Risklerin yüzde 85'ini 8-9 yıl vadeli olarak yurt dışındaki firmalara aktardıklarını kaydeden Sakallıoğlu, bu yolla 30-40 firmaya yardım ettiklerini belirtti.

Murabaha Pazarı'ndan jaynak getiriyor
İslami finans sektörü ile de çok yakın çalışma yürüttüklerini belirten Sakallıoğlu, "HSBC İslami finansman sektöründe önemli bir aktör. Arap dünyasından Türkiye'ye çok ciddi bir kaynak getirdik. Murabaha Pazarı'nı KOBİ'lere açtık" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcinin-onunu-acti-riskleri-yurt-disina-satti_56617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!