Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

II. Bayezid Külliyesi ‘En İyiler’den

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 22-25 Eylül’de Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde gerçekleştirilecek olan ‘En İyiler’ kongresine davet edildi.

NTV-MSNBC/AA
II. Bayezid Külliyesi ‘En İyiler’den

br/>


Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 22-25 Eylül’de Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde gerçekleştirilecek olan ‘En İyiler’ kongresine davet edildi.

2004 yılında Avrupa Müze Ödülü’nü kazanmış olan Müze, UNESCO, Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) ve Milletlerarası Anıtlar ve SİTler Konseyi’nin (ICOMOS) desteğiyle gerçekleştirilecek kongrede, 16 proje arasında Türkiye’yi temsil edecek.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin 2004 yılında Avrupa Müze Ödülü’nü kazandığını anımsattı.

Kongrede 40 dakika süreyle, Türkiye, Trakya Üniversitesi ve Sağlık Müzesi’nin tanıtılacağını ifade eden İnci, böylesine önemli bir yarışmada katılımcılara sunulacak tanıtım projesine tüm kesimlerin destek vermesi gerektiğini belirtti.

İnci, Sağlık Müzesi’nin ‘En İyiler’ kongresine katılmasının onur verici olduğunu dile getirerek, “Bu uluslararası bir kültür olayıdır. TÜ, hiçbir üniversitenin kültür ve sanatta giremediği bir yere girdi. Bu nedenle bu proje desteklenmeli” dedi.

MÜZE, DÜNYA ÇAPINDA ESERLERLE YARIŞACAK

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, bu uluslararası kültür organizasyonunda, aralarında UNESCO Asya Tarihi Mükemmellik Ödülü sahibi Pakistan Karimabad Müzesi, Henry Ford Çevresel İmtiyaz Ödülü sahibi İsrail Bedevi Kültürü Müzesi, Mimari Maras Avrupa Nostra Ödülü sahibi İtalya Floransa Müzesi, 2004 Yılı AVICOM ödülü sahibi Kanada Keşif Müzesi ve 2004 Yılı Açık Hava Müzesi Ödülü sahibi Kazakistan Karaganda Müzesi gibi, dünyanın müzecilik alanındaki en iyileriyle yarışacak.

Kongre sonunda, dünya çapındaki bu projelerin en iyisi seçilecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/ii-bayezid-kulliyesi-en-iyilerden_30335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!