Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İki Adanın Avan Projeleri Değişti
 

Projeyi farklı mimarlık ofislerine yaptırmanız çok eleştiriliyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Burası tek bir mimarın altından kalkabileceği bir yer değil. Çünkü bir koruma projesi söz konusu. Toplam 195 binanın rölövesi, restitüsyonu ve restorasyon projesi yapılıyor. Projeyi ilk aldığımızda önümüzde bir tescil haritası vardı. O tescil haritasına göre mimari grupları nasıl oluşturacağımıza karar verdik. Pek çok mimar “ne varmış ki, ben yaparım bu alanı” diyebilir. Hayır, yapamaz çünkü kurul süreci var. Kurul süreci de çok eziyetli, zahmetli, emek isteyen, bilgiye dayalı bir süreç. Bunu tek bir gruba yüklemiş olsaydık, rölöve–restitüsyon onayları senelerce sürerdi.

 

Peki adalar hangi kriterlere göre dağıtıldı?

 

Mimari gruplarla tek tek görüştük. Onlar da çalışacakları alanı kendileri seçtiler. Tabii birikimleri de yönlendirici oldu. Tüm mimarlar tek tek “biz bu yapı adasında çalışmak istiyoruz” dediler. Ondan sonra kendilerine fonksiyonları, koruma plan kararlarını verdik ve bu verilere göre proje üretmelerini istedik. Daha sonra da kurulla karşı karşıya geldiler.

 

Avan projelerde daha sonra herhangi bir değişiklik yapıldı mı?

 

Ticari birimlerle ilgili değişiklikler oldu. Zemin kat ticaret yerlerinde mal sahiplerine hak verilmesi kararı çıktıktan sonra, zemin katlarda büyük tek dükkanlar varken, parçalı dükkanlar kurgulandı. Bunlar tamamen içe dönük yapılarken, dışa dönük, caddeden de yüz alan ticari birimler üretildi.

 

Bir de küçük daire üretmekle ilgili süreçler oldu. Daha büyük daireler varken daha küçük dairelere bölündü onlar. Uzlaşma sürecinde Süryani Kadim Vakfı ile yaptığımız uzlaşma biraz karmaşık bir süreci gerektirdi. Çok sayıda mülkleri vardı. Şu anda 362 ve 363 numaralı yapı adalarına yeniden avan proje uyguluyoruz. Uzlaşmanın gereği olarak tamamen değişmek durumunda kaldı buradaki projeler. Dolayısıyla çok ciddi revizyonlar gördü.

 

Avan projedeki bu değişiklikleri tekrar sergileyecek misiniz?

 

En azından internet ortamında yeniden yayımlarız. Aşağı yukarı hepsi yeni kararlar. Çünkü projeyi Süryani Kadim Kilisesi ile birlikte yapıyoruz. Hassasiyetlerine çok değer veriyoruz.

 

Mülk sahiplerine ait ticari birimler faaliyetlerine nasıl devam edecek yeni projede? Ticari fonksiyonlar aynen kalacak mı?

 

Fonksiyonların büyük bir kısmı devam edecek. Cadde üzerinde büfe, kuruyemişçi, lokanta, pastane gibi birimler var. Muhtemelen bu yeme içme birimleri burada yer almaya devam edecek. Ama burada fermuar atölyeleri de var. Atölye gibi, midye dolmacı gibi imalathaneler artık bu alanda yer almayacak. İmalatı proje alanının tamamen dışına çıkaracağız. Zaten İstanbul’un 1/100 bin ölçekli plan kararlarında da imalat kent merkezinin dışına alınıyor, perakende ticaret kent merkezine çekiliyor. Burada da aynı karar uygulanacak.

 

Bunun yanı sıra bir alan yönetimi planımız olacak. Plandaki ana kararlar genelinde her mülk sahibi kendi faaliyetini yapmaya devam edecek.

 


http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-adanin-avan-projeleri-degisti_96339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!