Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İki Marmara Denizi Kuruttuk!

Türkiye giderek çölleşirken, son 60 yılda Marmara Denizi'nin 2 katına yakın büyüklükte alana denk düşen, yaklaşık 2 milyon hektarlık sulak alan kurudu.

yapi.com.tr
İki Marmara Denizi Kuruttuk!

DHA'nın haberine göre, Doğa Derneği, 2007'den bu yana sürdürdüğü 'Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi' kapsamında, 17- 18 Eylül günlerinde, 'Kuruyan Göller İçin Uluslararası Buluşma' başlığıyla uluslararası bir toplantı düzenleyecek. Burdur’daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans Salonu’nda iki gün sürecek toplantıya Türkiye'nin yanı sıra, Orta Asya, Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika'dan yaklaşık 10 ülkeden akademisyen, kamu kurumu ve doğa koruma örgütü temsilcisi 19 konuşmacı katılacak.

Toplantıyı düzenleyen Doğa Derneği'nin Genel Müdürü Engin Yılmaz, son 60 yılda yaklaşık 20 bin kilometrekarelik (2 milyon hektar) sulak alanımızın kuruduğu ya da kurumaya terk edildiğini söyledi. Bu rakamın 11 bin 350 kilometrekare (1,1 milyon hektar) yüzölçümüne sahip Marmara Denizi'nin yaklaşık iki katı alana denk geldiğine işaret eden Engin Yılmaz, "Nasrettin Hoca'nın maya çaldığı Akşehir Gölü bugün can çekişiyor. Burdur Gölü'nün sadece geçen yıl kaybettiği su miktarı 3 milyar damacanadan fazla. 20 yıl önce 'Altı Deniz' denilen Konya Havzası'nda su seviyesi her yıl 1,5 metre düşüyor" dedi.

'Turjana Çocuğu'nun evi de gidiyor

Dünyada da durumun farklı olmadığını anlatan Yılmaz, bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük gölü olan Aral Gölü'nün bugün devasa bir çölden ibaret olduğunu, Ortadoğu'nun en büyük gölü İran'daki Urumiye Gölü'nün yüzde 60'ının, dünyanın en alçak noktası olan Lut Gölü'nün ise üçte birinin kuruduğunu aktardı. Yılmaz, 1,5 milyon yıllık insansı fosillerin bulunduğu Kenya'daki Turkana Gölü'nün de, göle dökülen Omo Nehri'ne yapılacak baraj projesiyle tamamen yok olma tehdidi altında olduğunu dile getirdi.

Göllerimizi yaşatmak mümkün

Türkiye'de ve dünyada göllerin yok olmasının nedenlerine bakıldığında, çok su tüketen tarım politikaları ile suyun doğal döngüsüne barajlarla müdahale eden su politikaları olduğuna değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Oysa göllerimizi yaşatmak mümkün. Yöreye uygun ve az su tüketen bitkiler yetiştirerek, tarımda tasarruflu sulama sistemleri kullanarak, en önemlisi göllerin de her canlı gibi suya ihtiyacı olduğunu hatırlayarak, derelerden ve nehirlerden göllere akan suyu barajlarla kesmeyerek."

Dünyaca ünlü göller konuşulacak

Toplantıda dünyanın önde gelen ve kuruma tehdidi altında olan Turkana Gölü (Kenya), Urumiye Gölü (İran), Lut Gölü (Ürdün-İsrail), Aral Gölü (Özbekistan-Kazakistan), Koroneia Gölü (Yunanistan) gibi göllere yönelik güncel tehditlerin yanı sıra, Hula Gölü (İsrail), Sevan Gölü (Ermenistan), Siranguli (İran), Mezopotamya Sazlıkları (Irak) gibi sulak alanlarda gerçekleştirilmiş başarılı kurtarma çalışmaları da paylaşılacak. Ayrıca gölleri yaşatmak için bölgesel düzeyde işbirlikleri tartışılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-marmara-denizi-kuruttuk_112340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!