Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İki Mimardan "7 Milyarlık Çılgın Proje"!

ABD’de yayımlanan saygın haber dergisi The Atlantic, ‘7 milyarlık dünya nüfusunu tek bir şehirde toplama’ düşüncesiyle harekete geçen iki mimarın hikayesine yer verdi.

yapi.com.tr
İki Mimardan "7 Milyarlık Çılgın Proje"!

Geçtiğimiz perşembe günü yayımlanan haberde, Bimal Mendis ile Joyce Hsiang adlı mimarlar tarafından geliştirilen ‘The City of 7 Billion’ (7 Milyarlık Şehir) projesi ele alındı. Dünyanın daha iyi bir yere ilerleyebilmesinin tek yolunun bölgesel yerine evrensel düşünmek olduğu görüşünde birleşen ikili, sınırları ortadan kaldırarak yeni bir gelecek inşa etme amacıyla dünyadaki bütün şehirleri birleştirerek tek bir dünya yarattı.

Farklar gözlemlenebiliyor’

Her bir şehrin son 25 yıla dayanan bilgilerini üç boyutlu animasyon tekniğiyle bir araya getiren mimarlar daha sonra elde ettikleri verileri 2011 yılında 3 metre eninde ve boyundaki bir maket odaya dönüştürdü. Odanın tavanını Kuzey Amerika, bir duvarını Asya, öteki duvarını ise Afrika kıtası oluşturdu. Coğrafi/mekansal veriler kullanılarak hazırlanan üç boyutlu çalışma beyaz sütunlar kullanılarak hazırlandı.

Sütunların uzunlukları, şehirlerin nüfus büyüme hızı ve kaynakların tüketimi dikkate alınarak saptandı. 22 Şubat’ta Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) tarafından Latrobe Ödülü’ne layık görülen proje 100 bin dolarlık büyük ödülün sahibi olmuştu. Mendis ve Hsian, geliştirdikleri projenin, enerji politikalarından hava kalitesinin geliştirilmesine kadar pek çok farklı alanda bilim uzmanlarına yararlı bir kaynak oluşturduğuna inandıklarını söyledi

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-mimardan-7-milyarlik-cilgin-proje_105710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!