Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İkinci El Konut Satış Fiyatı Artışında Lider İl Antalya

Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Ocak ayı raporu yayınlandı. Rapora göre, 2012'nin ilk ayında, ikinci el konut satış fiyatı artışında lider Antalya,

yapi.com.tr / AA
İkinci El Konut Satış Fiyatı Artışında Lider İl Antalya

Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Ocak ayı raporu yayınlandı. Rapora göre, 2012'nin ilk ayında, ikinci el konut satış fiyatı artışında lider Antalya, kiraların en fazla yükseldiği iller ise İzmir ve Kocaeli oldu. Yeni konut fiyatları, geçen yıla göre yüzde 8 arttı. Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0,88, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8 oranında artış gerçekleşti.
    
Antalya, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,25'lik değer artışıyla, Ocak 2012'de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönem içinde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, İstanbul'da yüzde 1,14, İzmir'de yüzde 1,12, Ankara'da yüzde 0,65 ve Adana'da yüzde 0,15 oranında arttı.
Bursa'da satış fiyatları değişmedi. Kocaeli'nde ise yüzde 0,44 oranında azaldı. Ocak ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği iller, yüzde 1,35 artışla İzmir ve Kocaeli oldu. Aynı dönem içinde, konut kira değerleri, Antalya'da yüzde 1,18, İstanbul'da yüzde 0,67, Ankara'da yüzde 0,23 ve Bursa'da yüzde 0,22 oranında arttı. Adana'da ise değişmedi.
    
Yeni konut fiyatları, geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 1,04 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9,97 oranında yükseldi. Geçtiğimiz ay satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0,43, 2+1 daire tipinde yüzde 1,09, 3+1 daire tipinde yüzde 1,05 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 1,37 oranında arttı.
    
2012'nin ilk ayında, Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, 51-75 metrekare konutlarda yüzde 0,96, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,72, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 1,20; 126-150 metrekare konutlarda yüzde 1,41, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,70 oranında yükseldi.

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, ''Yıllık süreci analiz ettiğimizde endeksteki artışların genel olarak enflasyon oranına paralel arttığını görmekteyiz. Ancak, yeni konut fiyat endeksi Ocak 2012 verilerini incelediğimizde, yılın ilk ayında endekste gerçekleşen yüzde 1,04'lük artış oranının, yüzde 0,56 olan aylık enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşmiş olduğunu görmekteyiz. Bu durum, önümüzdeki dönemde yeni konutlarda enflasyona paralel fiyat artışlarının devam edebileceğini göstermektedir'' ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikinci-el-konut-satis-fiyati-artisinda-lider-il-antalya_90793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!