Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İkinci Kartal Faciası Kapıda

Samsun’da da risk altında olan bir binada insanların yaşamlarına devam ettikleri gözlendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 'yapı riskli raporu' verdiği, elektrik, doğalgaz ve suyunun kesildiği binada kalan bazı vatandaşlar, binaya jeneratör bağlattı.

yapi.com.tr
İkinci Kartal Faciası Kapıda

Samsun'un İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi üzerinde bulunan 6 kat ve 32 daireli Doğuş Apartmanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu kapsamında riskli bina kapsamına alındı. Alınan kararın ardından da binanın boşaltılması istendi. Kararın üzerinden binada bulunan 32 kat malikinden 21'i binayı boşalttı. Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre; 11 kat maliki ise binayı boşaltmayarak yaşamaya devam etti, ayrıca alınan karara karşı dava açtı.

Risk kararının ardından binayı terk ettiklerini ama bazılarının binayı terk etmediğini ifade eden bina sakini Mustafa Ekşi, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a istinaden binanın riskli yapı olduğu doğrultusunda müracaatta bulunduk. Bakanlık tarafından gönderilen bilirkişi heyeti tarafından binanın ağır hasarlı ve riski olduğu tespit edildi. Bununla beraber bize gönderilen tebligatta, ‘30 gün içerisinde dairelerin boşaltılması' söylendi. Bu karara sonrası binada 32 daire olmasına rağmen, 11 kat maliki dairesini boşaltmadı. 21 kat maliki dairesini boşalttı. Boşaltmayanlar, binanın riskli yapı olmadığını belirterek itirazda bulundu. Konu mahkemeye taşındı. Mahkeme, binaya bilirkişi atadı. Bilirkişi raporu sonucunda 52 adet kolonun güçlendirilmesi dahi yapılsa binanın riskinin ortadan kalkmayacağını ifade etti. Binada kalanların da itirazını reddetti” diye konuştu.

Jeneratör bağlatıldı
Samsun Valiliği, riskli yapı raporu bulunan bina hakkında geçtiğimiz günlerde harekete geçmiş ve binanın elektrik, suyu ve doğalgazı ekipler tarafından kesilmişti. Binada kalanlar ise binaya jeneratör bağlattı. Jeneratörün bağlatılmasını görenler ‘Bu kadarına da pes’ yorumunu yaparken, çevre binalarda oturan insanlar jeneratörün sarsıntısından binanın yıkılabileceğini ileri sürdü.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikinci-kartal-faciasi-kapida_171532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!