Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İkinci Pompidou Doğuya Gidiyor

Pompidou'nun küçük bir kardeşi oluyor. İkinci yapı Fransa'nın güneyinde Metz şehrinde inşa edilecek. Yeni merkezin tasarımını Shigeru Ban yapıyor.

The Guardian
İkinci Pompidou Doğuya Gidiyor

br/>
Paul Arendt - Pompidou'nun küçük bir kardeşi oluyor. Japon mimar Shigeru Ban 1977'den beri sanatçılar ve mimarlar için hem bir memnuniyet hem de çılgınlık kaynağı olan Paris sanat galerisi için 35.5m€'luk (24.5m£) yeni bir mekan tasarlıyor.

Ancak ikinci Pompidou Richard Rogers ve Renzo Piano'nun tartışmalara yol açan "içi dışına çıkmış" tasarım şemasını takip etmeyecek. Tüm boru tesisatı ve havalandırma delikleri güvenli bir şekilde saklanmış olacak. Bunun yerine Ban ve iş arkadaşları Jean de Gastines ve Philip Gumuchdijan, binalarını bir Çin şapkası biçimine dayandırıyorlar.

Gumuchdjian "Shigeru bir şapkayla geliverdi ve bu büyüleyici şekilde örülmüş bambu strüktürden bir çatı yapmayı gerçekten istiyorum dedi." diyor. "Pompidou sert bir peyzajla çevrili. Şehrin ortasındasınız. Şimdi bakir bir arsamız var. Bu yüzden önerimiz arsanın çevresini olabildiğince bir parka benzetmeli, bu şekilde binamız bir pavyon gibi görünebilecektir."

Gumuchdjian başlangış fikrinden inşa edilebilir gerçekçi bir tasarıma ulaşana kadar aradan bir sene geçtiğini söylüyor. Planlama izinleriyle ilgili olarak, yeni Pompidou güney Fransa'da Metz şehrinde inşa edilecek ve 2008'de açılacak.

"Fransa'da son 10 veya 15 sene boyunca, bir merkez kaydırma politikası kovalanmakta olduğundan bu ortamın ana kültürel enstitüleri arasındaki Pompidou'nun işlerini daha büyük bir toplum birimine sunmak istemesi doğal bir sonuç ve bu sebeple Metz'e açılmak oldukça parlak bir fikir."

Zarif bir biçimde kıvrılan çatının Teflon kaplı yarı saydam bir su tutucu zarla birlikte ahşaptan inşa edilmesi planlanıyor. Yapı Paris müzesinin geniş modern sanat koleksiyonlarından sergilerin olduğu rotalar içeren boru şeklindeki üçlü galeriler bütününü barındıracak.

Yapının kendisi Paris'teki Pompidou'ya hiç benzememekle birlikte Gumuchdjian 1970'lerde Rogers ve Piano'nun ortaya koyduğu açıklık ve ulaşılabilirlik gibi idealleri yankılatmak istediğini söylüyor. "Geldiler ve 'biz normalde müzeye gitmeyen insanları da binanın içine davet edeceğiz' dediler. Daha önce bütün bu kurumlar hep elit ve kültürlü kesimler için vardı. Richard ve Renzo bunun bir eğlence sarayı olduğu fikrinde ısrarlıydılar, burası insanlar için bir yerdi. Biz de bu idealleri yeniden yorumlayarak çalışıyoruz."

Çev: Bilge Ar

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikinci-pompidou-doguya-gidiyor_30665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!