Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İklim Değişikliği Zorunlu Göçü Getirecek

ABD’nin Princeton Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre, iklim değişikliği dünya çapında pek çok insanın yaşadığı bölgeyi terk etmesine neden olacak. İklim çeşitliliği ve tarımsal verimliliğin insanların zorunlu göç durumu ile doğrudan bağlantılı olduğunu düşünen araştırmacılar, küresel ısınmanın 70 yıl içinde özellikle Meksika’da tarım

btnet.com.tr
İklim Değişikliği Zorunlu Göçü Getirecek

ABD’nin Princeton Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre, iklim değişikliği dünya çapında pek çok insanın yaşadığı bölgeyi terk etmesine neden olacak. İklim çeşitliliği ve tarımsal verimliliğin insanların zorunlu göç durumu ile doğrudan bağlantılı olduğunu düşünen araştırmacılar, küresel ısınmanın 70 yıl içinde özellikle Meksika’da tarım alanlarını azaltacağını ve bunun Amerika’ya göçü arttıracağını öngörüyor.

Çalışma özellikle 1995-2005 yılları arasında ABD’ye büyük göç yaşandığı Meksika’yı baz alıyor. Pek çok Meksikalı çiftçinin iklim değişiminden ötürü eski yaşam tarzını sürdüremediği ve ABD’ye göç ettiğini ortaya koyan çalışma, önümüzdeki yıllarda bu göçün giderek artacağını söylüyor. Yapılan tahminlere göre, önümüzdeki 70 yıl içinde Meksika nüfusunun yüzde 2 ile 10’u, küresel ısınmanın tarım alanları üzerinde yarattığı kötü sonuçlardan dolayı ABD’ye göç edecek. Bu da yaklaşık 1 milyon ile 7 milyon Meksikalı'nın, ülkeye göç etmesi anlamına geliyor.

“İklim değişikliğinin neden olduğu ürün verimliliğindeki değişim geniş coğrafi bölgelerde karşımıza çıkıyor ve bu durum uzun vadede nüfus değişimine de sebep olacaktır” diyen araştırmacılar, zorunlu göçün özellikle tarıma dayalı ekonomisi olan Meksika gibi gelişen ülkelerde yaşanacağının altını çiziyor.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-degisikligi-zorunlu-gocu-getirecek-_81484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!