Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin 100 Milyar Dolarlık Destek

Polonya’da başlayan 24. İklim Konferansı, Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesini hedefliyor. Küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altına düşürülebilmesi için sera gazı emisyonunun azaltılması öncelikli konular arasında yer alıyor.

yapi.com.tr/AA
İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin 100 Milyar Dolarlık Destek

Polonya’nın Katoviçe kentinde dün başlayan 24. İklim Konferansı, Fransa’nın Paris kentinde 190’a yakın ülkenin üzerinde uzlaştığı Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesi için atılacak somut adımları ele alacak.

Yaklaşık 200 ülkeden devlet ve hükümet başkanının katılacağı konferans iki hafta sürecek.

Polonya’da 3. kez düzenlenen konferansa katılması beklenen 20 binin üzerinde akademisyen, bilim insanı, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör temsilcisi, iklim değişikliğinin neden olduğu doğrudan ya da dolaylı 3 ana konunun çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunacak.

Konferansta görüşülecek konular
Konferans kapsamında Paris İklim Anlaşması’nda öne çıkan başlıklardan küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altına düşürülebilmesi için sera etkisine neden olan gazların emisyonunun azaltılabilmesi amacıyla ulusal iklim koruma programlarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar ilk sırada yer alıyor.

Sera ve metan gazlarının salınımına neden olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtların yerini yenilenebilir enerjinin alması için öngörülen önlemlerin uygulanıp uygulanmadığına ilişkin kontrollerin yapılması konferansta ele alınacak bir başka konu başlığı olarak dikkati çekiyor.

Özellikle yenilenebilir enerji alanında yapılacak çalışmalar için gelişmiş ülkelerin BM’ye yapacağı finansal desteğin görüşüleceği konferans kapsamında, 2020’den itibaren 100 milyar dolarlık bir bütçe oluşturularak, gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliği karşısında gerekli donanımın sağlanması için finansal yardım yapılması öngörülüyor.

"İklim değişikliği ile mücadele hayati bir önem taşıyor"
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, konferansın açılış konuşmasında, iklim değişikliğinin yol açtığı olumsuzlukların çok sayıda insan, bölge ve ülkeyi olumsuz etkilediğine dikkati çekmiş, iklim değişikliği ile mücadelenin hayati önem taşıdığına işaret etmişti.

Guterres, Paris İklim Anlaşması’nın uygulanması için yol haritasının oluşturulması gerektiğini ifade etmiş, iklim değişikliğinin neden olduğu sorunların yalnız küresel sorumlulukla üstesinden gelinebileceğinin önemini vurgulamıştı.

İklim değişikliği ile mücadelenin hızlandırılması gerektiğini her fırsatta vurgulayan Guterres, 14 Aralık’ta sona erecek 24. İklim Konferansı’nın ardından 2019’da 25. İklim Konferansı’nın yapılacağını şimdiden duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-degisikligiyle-mucadele-icin-100-milyar-dolarlik-destek_169052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!