Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Ilıman İklim'e Yeni Anlaşma

İklim Düğümü Çözülecek mi?

"Dünya George Bush'u bekleyemez!" Gezegenin geleceği üzerine Bali'de 3 Aralık'tan beri süren iklim konferansında, görüşmelerin 'nazlı' tarafı ABD'ye en sert tepki ülkenin eski başkan yardımcısı, çevreciliği Nobel ödülüyle de tescillenmiş Al Gore'dan geldi.

Radikal Gazetesi
İklim Düğümü Çözülecek mi?

Dünya George Bush'u bekleyemez!" Gezegenin geleceği üzerine Bali'de 3 Aralık'tan beri süren iklim konferansında, görüşmelerin 'nazlı' tarafı ABD'ye en sert tepki ülkenin eski başkan yardımcısı, çevreciliği Nobel ödülüyle de tescillenmiş Al Gore'dan geldi. Gore, konferansta yaptığı ve dün The Independent gazetesinin manşetten verdiği konuşmasında; Bali'deki görüşmeleri tıkayanın kendi ülkesi ABD olduğunu söyleyince alkışlarla karşılandı.

Yerel saatle 18.00'da (TSİ 12.00) bitmesi öngörülen toplantıda anlaşma sağlanamadığı için ev sahibi Endonezya, müzakerelerin sürdürülmesini istedi. Öte yandan konferansa Pakistan adına katılan ve ülkesi G77 (Gelişmekte Olan Ülkeler Grubu 77) dönem başkanı Münir Ekrem, G77 ülkelerinin, müzakerelerde, ticari yaptırımlarla tehdit edildiğini ileri sürdü.

Avrupa-ABD karşı karşıya
Dün, görüşmelerin son gününde, Avrupa Birliği ülkeleri 2020 yılı iklim hedefleri konusunda ABD'ye olan katı tavrını biraz yumuşatması, yeni bir anlaşma üzerine uzlaşılması konusundaki umutları artırdı.

Önceki gün yaptığı açıklamada, belirlenen hedefleri kabul etmemesi halinde ABD'nin organize ettiği gelecek ayki toplantıya hiçbir Avrupa ülkesinin katılmayacağını söyleyen Almanya Çevre Bakanı Sigmar Gabriel, dün, ortak çözüm yolunda olumlu adımların atıldığını açıkladı. "Geldiğimiz noktanın ve iklim konferansındaki atmosferin iyi olduğunu düşünüyorum, başarıya ulaşacağız" diyen Gabriel, tarafların esnek davranmaya hazır olduğunu, uzlaşma yolu aradıklarını söyledi ancak sonuca ne zaman varılabileceği konusunda tahminde bulunamadı.

3 Aralık'ta başlayan ve yeni bir uluslararası iklim anlaşması için uzlaşı hedefleyen Bali görüşmeleri, Avrupa ülkeleriyle ABD'nin gaz salımı konusunda belirlenecek hedefler konusunda anlaşmazlığa düşünce tıkanma noktasına gelmişti.

Bali'den çıkacak sonuç ve bunu takip edecek iki yıllık müzakereler, gezegenin sıcaklığının önümüzdeki yıllarda ne kadar daha artacağı konusunda belirleyici olacak. AB ve ABD arasındaki en temel anlaşmazlık; emisyonları, 2020'ye kadar yüzde 25 ile yüzde 40 arasında azaltma hedefi.

Ev sahibinden ara bulma çabası
Endonezya'nın uzlaşı metnindeyse ortalama rakamlarda anlaşılıp, yine de emisyonların 2050'den itibaren en azından yarısı kadar azaltılması önerisi geldi. Ancak taslak, bağlayıcı bir söz anlamına gelmiyor. Görüşmeleri tıkayan ABD, Kyoto'yu imzalamayı reddeden tek büyük endüstriyel ülke. Bush yönetiminin önerisi, her ülkenin emisyonunu ne kadar kısacağına kendisinin karar vereceği gönüllü yaklaşım.

Kesinleşen noktalardan biri, ormanların korunması konusu oldu. Varılan anlaşmada, yoksul ama orman açısından zengin olan gelişmekte olan ülkelere, ormanlarını koruması için Dünya Bankası'ndan fon ayrılması kararlaştırıldı. Anlaşma, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye niyetli olduğu, ABD'nin de bu ülkelerden feyz alması gerektiği yorumlarına neden oldu. Japonya'dan gelen, "İklim değişikliğinin engellenmesi için nükleer enerjinin teşvik edilmesi" önerisiyse tepki gördü.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-dugumu-cozulecek-mi_58037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!