Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İklim Krizinden Çıkış Yolları

Karbondioksit salınımı ağırlıklı olarak kömür, petrol ve gazın yakılmasıyla ortaya çıkıyor. Her yıl egsoz ve bacalardan üflenen karbondioksit miktarı bu oranda kaldığı sürece dünya bu yüzyılda 6 derece kadar ısınacak.

yapi.com.tr
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları
  • İklim Krizinden Çıkış Yolları

Oysaki dünya bugün, enerji dönüşümünü sağlayabilecek ve dolayısıyla refah düzeyini artırabilecek teknolojiye sahip; ancak bunun için öncelikle anlayışta bir değişiklik gerekiyor. Deutsche Welle Türkçe, enerji krizinden çıkış yollarını derledi.

Anlayışı değiştirmek gerekiyor

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne göre küresel ısınmayı durdurmanin tek yolu fosil yakıt kullanımını mümkün olduğunca azaltmaktan geçiyor. Bunun için de mevcut kömür, petrol ve gaz rezervinin yüzde 80 ila 90’ının kullanılmaması gerekiyor.

Enerji dönüşümü 2050’ye kadar mümkün

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin bir raporuna göre küresel enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’i 2050’ye kadar yenilenebilir enerjilerden karşılanabilir. Bu uygulanabildiği taktirde küresel ısınma 2 derece ile sınırlı kalacak.

Karbondioksitsiz enerji

Yapılan hesaplamalara göre 2050’de elektrik, sanayi, ulaşım ve ısınma için gereken enerjinin yüzde 28’i güneşten, yüzde 24’ü jeotermalden, yüzde 15’i biyokütleden, yüzde 10’u rüzgârdan, yüzde 4’ü hidroelektrik ve yüzde 2’si denizden karşılanabilecek.

Hızlı hareket edilmeli

Global enerji dönüşümü için gereken teknoloji bugün mevcut. Hemen harekete geçilip siyasi sorumluların doğru kararlar alması lazım ki yenilenebilir enerjiler daha çabuk yayılsın. Buna ek olarak enerji verimliliğini artırmak için yapılması gerekenler var.

Daha fazla verimlilikle daha az enerji

1968’da inşa edilen Freiburg’daki bu apartman modern bir havalandırma sistemiyle donatılarak enerjiden yüzde 80 tasarruf edildi. Dünya çapında çeşitli verimlilik önlemleriyle 2050’ye kadar enerjiden yüzde 60 tasarruf sağlanabilir.

Tasarruflu ışık

Yasalar ve enerji standartları, enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir. Akkor ampüle kıyasla, modern LED lambalar enerjinin sadece onda birine ihtiyaç duyuyor. AB, akkor ampüllerin satışını yasaklayarak bu alanda önemli bir adım attı.

Güneş enerjisi, petrol ve gazı altetti

Dünyanın bazı bölgelerinde güneş enerjisi, diğerleriyle rekabet edebilecek düzeyde. Burada, Şili çöllerinde güneşten elde edilen enerji, kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtlara göre daha ucuz.

Rüzgâr enerjisi

Bu rüzgar parkı, Almanya’da bin 900 hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılıyor. Almanya’da elektrik ihtiyacının yüzde 9’u rüzgâr enerjisinden karşılanırken bu oran Çin'de yüzde 3, Danimarka’da yüzde 20’den fazla. Rüzgâr enerjisi, Avrupa’da en ucuz enerji.

Karbondioksitsiz refah

Karbondioksit olmadan yeni işler ve ucuz enerji sağlanabilir. Yenilenebilir enerjiye geçişle refah düzeyi de artabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-krizinden-cikis-yollari_105089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!