Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kyoto Protokolü'nün Süresi 2020'ye Kadar Uzatıldı

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen iklim zirvesinde, saatler süren gecikmenin ardından uzlaşma sağlandığı açıklandı. Zirveye katılan ülkeler, Kyoto Protokolü'nün süresini 2020'ye kadar uzatma kararı aldı.

yapi.com.tr
 Kyoto Protokolü'nün Süresi 2020'ye Kadar Uzatıldı

Katar'ın başkenti Doha'da iki hafta önce başlayan BM İklim Değişikliği Konferansı'nda günler süren pazarlıkların ardından uzlaşma sağlandığı açıklandı. Katılımcı ülkelerin küresel ısınmaya karşı alınacak önlemler konusunda uzlaşma sağlayamaması üzerine cuma akşamı bitmesi gereken zirvenin uzatılmasına karar verilmişti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre zirvede varılan uzlaşma sonucu, bu yılın sonunda süresi dolan Kyoto Protokolü'nün geçerliliği 2020'ye kadar uzatıldı. Buna göre, sözleşmeye taraf olan 37 ülke iklimin korunması için öngörülen önlemleri uygulamaya devam edecek.

Son dakika pazarlıkları

Kyoto Protokolü'nün geçerliliğini 2020 yılına kadar uzatılması konusunda katılımcıları son dakika pazarlıkları ile ikna etmeye çalışan ev sahibi Katar, iklimin korunması önlemlerine uymaları için kalkınmakta ve gelişmekte olan ülkelere nasıl mali destek verileceği konusunun da gelecek yılki zirveye ertelenmesini önermişti.

Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerden finansman desteği talep ederken, buna karşılık ABD, Kanada, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin ise iklim değişikliği ile mücadele kapsamında denetlenebilir taahhütler üstlenmeleri için gelişmekte olan ülkelere baskı yaptığı ifade ediliyor.

Zengin ülkelerin mali yardımlara ilişkin bağlayıcı kararlar alınmasına yanaşmıyor.

Yeni iklim antlaşması

Öte yandan Kyoto Protokolü'nün yerini alması hedeflenen yeni bir iklim antlaşmasına ilişkin yol haritası da henüz netleşmedi. ABD'nin sıkı iklim koruma önlemlerine karşı çıkması bu konuda ilerleme sağlanmasını engelliyor. ABD, yoksul ülkelere iklim koruma önlemlerine uyması için mali yardım konusunda da çekimser bir tutum izliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-kyoto-protokolunun-suresi-2020ye-kadar-uzatildi_103307.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!