Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İklim Uzmanları Paris'te Toplandı

Dünyanın dört bir yanından gelen iklim uzmanları, yeryüzünün ısınmasını masaya yatırmak üzere bugün Paris'te toplandı.

Zaman Gazetesiünyanın dört bir yanından gelen iklim uzmanları, yeryüzünün ısınmasını masaya yatırmak üzere bugün Paris'te toplandı.

BM'nin finanse ettiği "Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu" toplantısı 4 gün sürecek. Uzmanların tartışmalar sonunda son şeklini vererek 2 Şubatta yayınlayacağı rapor, 5 yıl boyunca iklim konusunda yeni referans kaynağı olacak.

Zaten iki yıldır hazırlanmakta olan raporda, "iyi haber" bulunmayacak. Fransız iklim bilimci Herve Le Treut'ye göre, rapor uzun zamandır söylenegelenlerin teyidinden başka bir şey olmayacak.

Uzmanlar, denizlerdeki buzullar ve donmuş kara parçalarının erimesi, karla kaplı alanlar ve buzulların azalması ve ısınan okyanusların genişlemesi, iklimin ısınmasının sonuçları olduğu kadar bu sürecin hızlandırıcısı olduğunu da belirtiyor.

iklim bilimciler, bu olayların ısınmanın boyutlarını genişleteceğini düşünüyor. Ancak bu genişlemenin nereye kadar tahammül edilebilir olduğu pek bilinmiyor.

"Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu"nun 2001 toplantısının sonunda yayınlanan raporda, ortalama sıcaklığın yüzyılın sonunda 1990 raporuna göre 1,4 ila 5,8 santigrad derece artabileceği uyarısında bulunuluyordu.

Fransız uzman Jean Jouzel'e göre, yeryüzü sıcaklığı bir asır içinde 0,8 derece arttı. Bu artışın yarısı da son 30 yılda görüldü.

Bilim dünyasına göre, ısınmada son on yıllarda gözlemlenen artış, sadece doğal değişikliklerden kaynaklanmıyor. Atmosfere yayılarak sera etkisine neden olan karbon gazlarının önemli kısmına insanlar yol açıyor. Bu da, gözlerin karar mercilerine ve yöneticilere çevrilmesine neden oluyor.

İklim uzmanı Edouard Bard'a göre, bilgisayar simülasyonları 2100 yılında ortalama sıcaklık artışının 3 derece olacağını gösteriyor. Ama her şey, gaz emisyonunun azaltılmasına ilişkin senaryolara bağlı. Bu senaryolar da, ekonomik tercihlere, nüfusa ve hatta diplomasiye göre şekillenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-uzmanlari-pariste-toplandi_51289.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!