Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İklim Zirvesi Yeni Bir Açılım

Gelişmeleri değerlendiren WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak "Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, iklim müzakereleri sürecine yeni bir siyasi enerji getirmiştir. Çin Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı ve ABD Başkanı’nın ilk kez Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda iklim değişikliği tehdidine ilişkin görüşlerini sunmuş olması ve siyasi

ntvmsnbc
İklim Zirvesi Yeni Bir Açılım

Gelişmeleri değerlendiren WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak "Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, iklim müzakereleri sürecine yeni bir siyasi enerji getirmiştir. Çin Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı ve ABD Başkanı’nın ilk kez Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda iklim değişikliği tehdidine ilişkin görüşlerini sunmuş olması ve siyasi liderlerin iklim değişikliği sorununa karşı acilen harekete geçilmesi gereğini güçlü şekilde vurgulamış olması oldukça olumlu gelişmelerdir" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yaptığı açıklamada Kyoto Protokolü sonrasında devreye girecek anlaşmanın kapsamlı, iddialı ve bağlayıcı olması gerekliliğini vurguladı.

Dr. Filiz Demirayak "Bu politik kararın ortaya çıkmasında Ban Ki-Moon kilit öneme sahiptir. Toplantıya katılan liderler iklim krizine önem verdiklerini açıkladılar, bu kapsamda Aralık ayındaki Kopenhag iklim zirvesine kadar yapılması gereken birçok iş var. Bu dönemde verilen cesur sözlerin ilgili bakanlar ve müzakereciler tarafından hayata geçirilip geçirilmeyeceğini takip edeceğiz. Dünya’nın yirmi en büyük ekonomisinin devlet başkanları ve maliye bakanları nezdinde bu hafta sonu Pittsburgh’da yapacağı toplantı, iklim krizinin çözümünde gerekli finansmanı belirlemek için bir fırsattır. Kopenhag zirvesine yalnızca 15 müzakere günü kaldığı göz önünde bulundurulursa devlet başkanlarının müzakerelerin hızını ve kalitesini artırmaları gerekmektedir" dedi.

"Başbakan'ın mesajları önemli"

Başbakan Erdoğan’ın konuya ilişkin mesajını değerlendiren Demirayak şunları ekledi: "Başbakanımız, küresel iklim değişikliği tehdidinin küresel ve bölgesel işbirliği ile çözüme kavuşacağını belirtmiştir. Türkiye’nin bu çözümün içerisinde yer alması, bu süreçte gelişmiş ülkelerden edineceği  teknoloji ve finansman desteği ile düşük karbon ekonomisine geçiş için gerekli adımları ivedilikle atması gerekmektedir. WWF-Türkiye’ye göre bu süreçte Türkiye’nin ve gelişmekte olan diğer ülkelerin 'ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluklar' ilkesinden hareketle emisyonlarını, 'hiçbir değişiklik yapılmadığı durum'daki tahminlere göre, 2020 yılına kadar %30 azaltma taahüdü vermesi gerekmektedir. Enerji yoğunluğu yüksek olan Türkiye’nin bu kapsamda ormansızlaşmayı durdurması ve enerji verimliliği konusunda harekete geçmesi elzemdir. Bunun yanı sıra gelişmiş ülkeler tarafından yaratılacak finansman ile, Türkiye’nin ulusal uyum stratejisini tamamlayarak uygulamaya koyması gerekmektedir. WWF-Türkiye olarak bu süreci yakından izliyor ve bu çalışmalara destek veriyor olacağız."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-zirvesi-yeni-bir-acilim_72646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!