Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlginç Takasa Çayyolu Tepkisi

Ankara Hürriyet’in Çayyolu’nun göbeğinde sağlık alanı olarak ayrılan bir arsayla Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan arsanın ilginç takasını gündeme getirmesi Başkent gündemine bomba gibi düştü. Bölgenin etkili sivil inisiyatifi Çayyolu Platformu ve Şehir Plancıları Odası takasa sert tepki gösterdi.

Hürriyet Gazetesi
İlginç Takasa Çayyolu Tepkisi

Ankara Hürriyet’in Çayyolu’nun göbeğinde sağlık alanı olarak ayrılan bir arsayla Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan arsanın ilginç takasını gündeme getirmesi Başkent gündemine bomba gibi düştü. Bölgenin etkili sivil inisyatifi Çayyolu Platformu ile Şehir Plancıları Odası, takasa sert tepki gösterdi.

Bünyesinde 27 dernek bulunduran Çayyolu Platformu Başkanı İlhan Tezel, "Burası devlet hastanesi olarak gözüküyor. Sağlık alanı olarak ayrılan arsamızın yağmalanmaması için elimizden geleni yapacağız" derken, Şehir Plancıları Odası Başkanı Tarık Şengül, "Buralar planlara gelişi güzel konulan sosyal donatılar değil. Bu tür alanlarla oynamak planı bütünüyle dengesizleştirir" dedi.

İlginç takasa tepkiler şöyle:

Çayyolu Platformu Başkanı İlhan Tezel: Bu araziyle ilgili benzer bir durumu iki yıl önce de yaşamıştık. O dönem de tepkimizi koymuştuk. Bu arazi hazine ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir yer. Planda sağlık alanı olarak görünüyor. Zaten bölgemizde de bir devlet hastanesi sıkıntısı çektiğimizi defalarca dile getirdik. Burada kalp krizi geçiriyorsun, hastaneye gidene kadar ölüyorsun. Bugün hastanemiz olsaydı kan kaybınan ölen Ahmt Taner Kışlalı belki hayatta olacaktı. Buraya neden devlet hastanesi yapılmıyor anlamıyoruz.

Duyumlarımıza göre Diyanet Vakfı’nın özel hastanesi olarak kullanılacakmış. Bizim özel hastaneye değil devlet hastanesine ihtiyacımız var. Resmen devlet eliyle peşkeş çekiliyor. Yenimahalle Belediye Başkanımızla da konuştuk. O da bizlere destek verdi. Acil bir ekip oluşturarak bu araziyle ilgili toplantı yapacağız. Tepkimizi ortaya koyup bölgemizin ihtiyacı olan devlet hastanesi yapılması için ne gerekiyorsa yapacağız.

Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Tarık Şengül: Bu konunun iki boyutu bulunuyor. Birincisi yapılan takasın hukuki boyutuna ilişkin. Burada sorun basitçe yasal açıdan görünürde bir sakınca olmaması değil. Yapılan takas kamuyu zarara uğratıyor mu. Bunun kadar önemlisi bu alışverişten kimler kazanıyor. Kamu kurumları dışında, iki bireyin de takas içinde yer alması soru işaretlerini büyütüyor.

Şehir Planlaması açısından asıl önemli konu, belli bölgelerin planlarının ve bu alanlar içinde kalan sosyal donatı alanlarının gerek büyüklük gerekse yer seçimi açısından gelişigüzel yapılmadığıdır. Bu planları yapan uzmanlar bölgede yaşayan nüfusun büyüklüğüne göre, sağlık, spor alanı ve yeşil alan ayırıyorlar. Ayrıca bu donatıların yerleri de gelişigüzel seçilmiyor. Erişebilirlik, bazı diğer hizmetlere yakınlık gibi kriterler dikkate alınıyor.

Şimdi bir sağlık alanını elden çıkartıyorsunuz. Sağlık Bakanlığı’dan şu an ihtiyacımız yoktur yazısı almış olsalar bile, yapılan doğru değil. Çünkü bu planlar önümüzdeki 20 yılın ihtiyacını planlıyor. Şu an itibariyle, Çayyolu Bölgesi’nde ihtiyaç duyduğu sağlık alanlarından daha azı kalmış durumda. Daha da kötüsü bu ilk uygulama değil. Daha önce de sağlık ve spor alanlarında değişiklikler yapılıp, akaryakıt istasyonu ve benzeri özel kullanımlara izin verilmişti. Gelecekte bu alanı sağlamak çok büyük maliyetler yaratacaktır. Ayrıca seçilen yerde en uygun yer olamayacaktır. Bu tür kararları alanlar plancıların yerine kendilerini koymaktadır. Plancının yerine geçmenin sonuçlarını ise son dönemde yaşanan afetlerde gördük. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunacağız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilginc-takasa-cayyolu-tepkisi_72631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!