Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ilısu Barajı Almanya'da Tartışılıyor

Doğa Derneği'nin, Almanya, Avusturya ve İsviçre'nin Ilısu Baraj Projesi'nden çekilmeleri ve projenin durdurulması için Berlin'de düzenlediği konferansta konuşan Dünya Bankası emekli çevre danışmanı Robert Goodland "Ilısu Barajı büyük kayıplara yol açacak" dedi.

yapi.com.tr
Ilısu Barajı Almanya'da Tartışılıyor

Doğa Derneği’nin, Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin Ilısu Baraj Projesi’nden çekilmeleri ve projenin durdurulması için Berlin’de düzenlediği konferansta konuşan Dünya Bankası emekli çevre danışmanı Robert Goodland "Ilısu Barajı büyük kayıplara yol açacak" dedi.

Doğa Derneği’nin, yaptığı basın toplantısında Dünya Bankası’nın kültürel miras ve çevre konusundaki uluslararası şartlarını belirleyen emekli çevre danışmanı Robert Goodland, Almanya Avusturya ve İsviçre'nin Ilısu Barajı Projesi'nden bir an önce çekilmeleri gerektiğini belirtti.

Irak’ın Roma’daki BM temsilcisi Hasan Janabi, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ve Ilısu Barajı’na karşı sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantıda konuşan Goodland, yaptığı konuşmada "Bu tür projelerde Dünya Bankası Sosyal ve Çevre Standartları çok katıdır. Ilısu Baraj Projesi’nde şu andaki şartname Dünya Bankası standartlarına uymuyor. Ilısu Barajı ile çevre ve kültürel miras konusunda büyük zarar ve kayıp oluşacak" dedi.

Doğa Derneği’nin Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk de Ilısu Baraj Projesi’nin uygulanabilir bir proje olmadığını defalarca duyduklarını söyleyerek, "Her gün dünyanın dört bir yanından karşımıza projeye karşıt yeni bir argüman ve belge çıkıyor. Baraj projesinin yanlış olduğu belgelerle kanıtlanacak nitelikte. Artık yeter. Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerinin yapması gereken bir şey varsa o da projeden vazgeçmeleridir. Yok etmek yerine Hasankeyf ve Dicle Vadisi için gelecek umudu yaratmalılar" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilisu-baraji-almanyada-tartisiliyor_69396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!