Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ilısu Barajı'nın Son Durumu

Türkiye'nin ikinci, kurulu güç bakımından da Türkiye'nin dördüncü büyük barajı olduğu ifade edilen Ilısu Barajı’nda su tutma aşamasına gelindi.

yapi.com.tr
Ilısu Barajı'nın Son Durumu

Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, Batman Valiliğinde düzenlenen 2019 yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Ilısu Barajı ve Hasankeyf'teki tarihi, kültürel eserlerin taşınması ve yeni Hasankeyf'teki çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’nin Dördüncü Büyük Barajı
Takvim'de yer alan habere göre; Ilısu Barajı ve HES Projesi'nin Mardin ve Şırnak illerine sınır teşkil eden Dicle Nehri üzerinde kurulduğunu anımsatan Kösalı, Ilısu Barajı'nın dolgu hacmi bakımından Türkiye'nin ikinci, kurulu güç bakımından da Türkiye'nin dördüncü büyük barajı olduğunu ifade etti. Kösalı, Ilısu'nun ön yüzü beton kaplı baraj tipinde de dolgu hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olduğunu kaydetti.


“Ülke Ekonomisine Katkı Sağlayacak”
Ilısu Barajı ve HES Projesi'nin su tutma aşamasına geldiğini aktaran Kösalı, "Barajımız nehir tabanından itibaren 135 metre uzunluğunda, bin 200 megavat kurulu gücünde ve yıllık enerji üretimi de 4 milyar 120 milyon kilovatsaattir. Bu da ülkemizin toplam potansiyelinin yüzde 4'üne tekabül ediyor. Sadece enerji üretiminden yıllık 2,2 milyar lira ülke ekonomisine katkı sağlayacak." Ana baraj ile dolu savak imalatlarının tamamlandığını aktaran Kösalı, şöyle devam etti: "Enerji yapılarındaki tüm santral binalarımız tamamlandı. 6 türbinimizin 6'sı da yerine indirildi, kablolama çalışmaları devam ediyor. Su tutma için bir engelimiz kalmadı. Su tutma aşamasında sadece kapağı kapatacağız. Kapağı şu anda askıda bekletiyoruz. Enerji bölümlerimiz şu anda su almaya hazır, şalt sahası tamamlandı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilisu-barajinin-son-durumu_170270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!