Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İlk Hedef Enerji Tasarrufu

Pazar büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşan alüminyum koruma kapatma ve gölgelendirme sektörü, hak ettiği konumak gelmek için AKGİAD ismi altında dernekleşti.

yapi.com.tr
İlk Hedef Enerji Tasarrufu

Hürriyet'in haberine göre, Alüminyum koruma, kapatma ve gölgelendirme sistemleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, Alüminyum Koruma Kapatma Gölgelendirme Üreticileri ve İş Adamları Derneği (AKGİAD) şemsiyesi altında toplandı. Derneğin öncelikli hedefi ise panjur ve tente gibi güneş koruma sistemlerini inşaatlarda standart ürün haline getirerek yüzde 35’e varan enerji tasarrufu sağlamak. Sektör, 1 milyar doları bulan pazar büyüklüğü, 5 binin üzerinde firma ve 60 bine yakın istihdamla ekonominin önemli bir aktörü konumunda. Yıllardır isminin konulmamasından şikayetçi olan sektör, aynı zamanda her yıl yüzde 25’lik büyümesi ve 20 milyon dolarlık ihracatıyla da dikkat çekiyor.

En az yüzde 35

Dernek Başkanı Volkan Kebir, sektörün Türkiye’nin büyüme hızından 8 kat daha fazla büyüdüğüne dikkat çekerek, “Yaşadığımız sıkıntıları karar alıcı mekanizmalara daha örgütlü şekilde aktarmak, hızlı ve verimli çözümlerin paydaşı olmak, üretim yapan firmalarımızın önünündeki engelleri kaldırmak ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi adına dernekleştik” dedi. Enerji tasarrufunda panjurun fonksiyonunun bilinmediğinden yakınan Kebir, “Binalarda ısı kaybının en çok olduğu bölgeler doğramalar. Avrupa’da bu sorun panjurla çözülüyor. Panjur kullanımıyla enerjiden yüzde 35 tasarruf etmek mümkün. Bunun cari açığı önlemede de katkı yapacağını düşünüyoruz. Çünkü Türkiye’nin cari açığının en önemli kalemini enerji. Panjurun standart olarak her binada bulunması gerektiğini kamu yöneticilerine anlatacağız” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-hedef-enerji-tasarrufu_125539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!