Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

150 Bin Ölü 200 Bin Yaralı

İlk Kurtarılacak 'Aya İrini'

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Richter ölçeğine göre 6'nın üzerinde olası bir depreme karşı İstanbul'da kurtarılacak eserleri belirledi. Operasyonun öncelikli yapılacağı ilk üç eser arasında Aya İrini, Topkapı Sarayı'ndaki Mecidiye Köşk ve Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Bu üç tarihi mekânla ilgili özel restorasyon projesi planlayan Bakanlık önümüzdeki

Sabah Gazetesi
İlk Kurtarılacak 'Aya İrini'

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Richter ölçeğine göre 6'nın üzerinde olası bir depreme karşı İstanbul'da kurtarılacak eserleri belirledi. Operasyonun öncelikli yapılacağı ilk üç eser arasında Aya İrini, Topkapı Sarayı'ndaki Mecidiye Köşk ve Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Bu üç tarihi mekânla ilgili özel restorasyon projesi planlayan Bakanlık önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. İhale sonucunda, öncelikli olarak bu tarihi binalarda güçlendirme çalışmaları başlayacak.

Bu üç tarihi bina dışında öncelikli olarak kurtarılacak yapılar arasında Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Harem bölümleri, Galata Mevlevihanesi, Mihrimah Sultan Sıbyan Mektebi ile Yıldız Sarayı kompleksi var.

Valilik araştırma yaptı

Güçlendirme yapılacak tarihi bina ve mekânların sayısı 26... Ancak, bunların önemli bölümünü kompleks yapılar oluşturuyor. Tarihi ve kültürel mekânlarla ilgili ilk çalışma İstanbul Valiliği tarafından yapıldı. Valilik binalarla ilgili tek tek araştırma yaptı ve güçlendirilecek yapıları netleştirdi. Özel bilgisayar sistemiyle bu yerlerin deprem performansı ölçüldü. Dünya Bankası desteğinde yürütülen ISMEP (İstanbul Kentinin Sismik Riskinin Azaltılması ve Acil Duruma Hazırlık) Projesi'nin İstanbul'daki kültürel mirasın, depremden sonra işlevselliğini garanti edilmesini amaçlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-kurtarilacak-aya-irini_76875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!