Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

150 Bin Ölü 200 Bin Yaralı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nca (İMO) geçen hafta TBMM Deprem İnceleme ve Araştırma Komisyonu’na sunulan “Türkiye’de Deprem Gerçeği” raporunda, İstanbul’da olası bir depremde 150 bine yakın kişinin yaşamını yitireceği, 200 bin kişinin yaralanacağı, 400 bin ailenin ise acil barınma ihtiyacı oluşacağı uyarısında bulunuldu.

Cumhuriyeti Gazetesi
1 150 Bin Ölü 200 Bin Yaralı

STRONG>TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nca (İMO) geçen hafta TBMM Deprem İnceleme ve Araştırma Komisyonu’na sunulan “Türkiye’de Deprem Gerçeği” raporunda, İstanbul’da olası bir depremde 150 bine yakın kişinin yaşamını yitireceği, 200 bin kişinin yaralanacağı, 400 bin ailenin ise acil barınma ihtiyacı oluşacağı uyarısında bulunuldu. Eski yönetmeliklere göre inşa edilen “elektrik istasyonları”nın ciddi risk oluşturduğu da kaydedilen raporda, nüfusu 15 milyona yaklaşan İstanbul’da hastanelerin yalnızca yüzde 1’inde güçlendirme çalışması yapılması eleştirildi. İMO İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe ise yapı denetimi sürecinin amacının dışına çıktığını belirterek “Belediyeler, yapı denetim kuruluşlarına ait paraları amaç dışı kullanarak ödemiyor” dedi.

Güney Amerika’daki Şili’de hafta sonu meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri İstanbul’a çevirdi. İMO tarafından hazırlanan ve geçen çarşamba günü TBMM Deprem İnceleme ve Araştırma Komisyonu’na sunulan “Türkiye’de Deprem Gerçeği” raporu ise İstanbul’u bekleyen olası depremin yaratacağı hasarı gözler önüne seriyor.

150 bine yakın kişinin yaşamını yitireceği uyarısında bulunulan rapora göre, İstanbul’daki 70 bin bina ağır, 200 bin bina ise orta derecede hasar görecek. İstanbul’da 380 kilovat’lık elektrik istasyonlarının eski yönetmeliklere göre inşa edilmiş olmasına karşın hiçbir önlem alınmadığı da ifade edilen raporda, en yüksek riskin Alibeyköy ve Davutpaşa istasyonlarında olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İstanbul’da 201’i kamu, 132’si özel olmak üzere 333 hastane binası ve 400 civarında sağlık ocağı birimi bulunuyor. “Yapılan incelemelere göre, İstanbul’daki yüzlerce hastane binasının deprem güvenliği bulunmuyor” uyarısında bulunulan raporda, hastane binalarının yüzde 86’sının güçlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

Rapora göre, olası bir depremde en büyük hasar endüstri sektöründe oluşacak. Kimya, tekstil ve otomotiv sektörlerinin ağır zarar göreceği, işgücü kaybının 300 bin kişi civarına ulaşacağı kaydedilen raporda, Tuzla Tersaneleri ve Ambarlı Tesisleri’nin ciddi zarar göreceği kaydedildi.

Yapı denetimi amacından şaştı

İMO İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, yaptığı yazılı açıklamada, yapı denetiminin giderek amacının dışına çıktığı uyarısında bulunarak “Belediyeler, yapı denetim kuruluşlarına ait paraları amaç dışı kullanarak ödemiyor” dedi. 1999 depreminin yapı üretimindeki denetim yetersizliklerini ortaya koyduğunu da anımsatan Gökçe, özetle şunları kaydetti:

“Günümüzde belediyeler, denetim hizmetlerinin önünü açmaları gerekirken, yapı denetimi sorununun odak noktası haline gelmiştir. Süreç denetleyenin değil, denetlenenin belirleyici olduğu, denetleyenin etkisiz kaldığı bir duruma dönüşmüştür. Sağlıksız bir kentleşme ve güvensiz bir yapılaşma olgusunun temelinde ise bireysel bir faydacılık, ranta dayalı bir anlayış yatmaktadır. Bu noktada, imar hareketlerinde, haksız ve sürdürülemez imar hakkı arttırımı kararlarında son derece cömert davranan merkezi ve yerel yönetimler, yapı denetimi konusunda duyarsızlıklarını sürdürmektedir.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/150-bin-olu-200-bin-yarali_77190.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kocaeli deprem olduğunda da başkandı (bu arada fikret kızılok'un süleyman hep başbakan başbakan hep süleyman dizeleri aklıma geliyor) depremi seyretmekle yetindiler! deprem gerçeği raporunda çözüme yönelik tek bir şey yok ancak kendi üyesini suçlayan bir başkan var, kınıyorum ! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!