Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlk Milli Parkın Yerleşim Planı İçin DPT’den Onay Çıktı

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı’nın Yerleşim Planı’nın çıkarılması için Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) onay verdiği öğrenildi.

Zaman
2


b>Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı’nın Yerleşim Planı’nın çıkarılması için Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) onay verdiği öğrenildi.

Yozgat Çevre ve Orman Müdürü Ali Şimşek, yaptığı açıklamada, 1958 yılında milli park ilan edilen Yozgat Çamlığı’nın yerleşim planının bulunmaması nedeniyle, hazırlanan projelerin uygulanmasında ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi. Yozgat Milli Parkı Çamlığı Yerleşim Planı’nın çıkarılması için DPT’den onay alındığını belirten Şimşek, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 10 milyar lira ödenek tahsis edilen yerleşim planı ihalesinin bu yıl içinde yapılacağını ifade etti.
Bakanlığın elinde Yozgat Çamlığı ile ilgili bir belge bulunmaması nedeniyle, yapılması planlanan her çalışma için yazışmalarla onay almak durumunda olduklarını belirten Şimşek, “Yerleşim planı hazırlandığında, kısa ve uzun vadede nelerin yapılabileceği belli olacağından, hem ödenek açısından, hem de hizmetin veya yatırımın yapılmasındaki sorunlar ortadan kalkmış olacaktır.” diye konuştu.

Çamlık yerleşim planı çalışmasının bir üniversite tarafından yapılmasını istediklerini kaydeden Şimşek, “Bu planla birlikte, Çamlık’taki gereksiz yapılaşmanın önüne geçilecektir. Bakanlığımız, Yozgat Çamlığı’na gerekli özeni gösterip, yapılacak çalışmalara yeterince destek veriyor. Bu yıl verilen ödenekle, Çamlık’ta mevcut piknik alanlarına alternatif alanlar tahsis edip, derelere asma köprüler kurduk, gezi yolları oluşturduk, çamlığın tüm bölgelerinin görülmesine imkan sağladık. Çeşmeleri elden geçirdik, piknik alanlarındaki bankları, ocakları, tuvaletleri, çöp tanklarını yeniledik.” diye konuştu.

Çamlık’ta, 300 bitki çeşidi ile 500 yıllık ağaçlar bulunuyor.

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı’nın 786 hektar alanı kapladığını belirten Şimşek, Çamlık’taki bitki örtüsü karaçam türünün sadece Kafkaslarda ve Yozgat’ta bulunduğunu, karaçamların bir bölümünün 350—500 yaşında olduğunu söyledi. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Acun’un geçmiş yıllarda yaptığı araştırmada, Çamlık’ta 300’den fazla bitki ve 150 civarında da hayvan türü yaşadığının belirlediğini aktaran Şimşek, yapılan bu çalışmanın genişletilip, çamlıkta yaşayan canlıların adlandırılacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-milli-parkin-yerlesim-plani-icin-dptden-onay-cikti_18671.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Yozgat Çevre ve Orman Müdürü Ali Şimşek beye teşekkür ederiz. Yozgat çamlığının sadece ismi var biraz geliştirilmesi bakılması sevilmesi gerekiyor bunu da Yozgat sevdalısı veya vatan sevdalısı yapar. Yozgat ve yozgatlı hakettiği yerlere gelmelidir. YANITLA
  • ne olur biraz da benim memleketim yozgatım gelişsin YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!